8 milyon sokak hayvanı kısırlaştırılacak

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu, Türkiye Belediyeler Birliği ile Tarım ve Ormancılık Bakanlığı arasında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonuna yönelik karşılıklı protokol imzalandığını bildirdi.

Projenin en önemli ayağının kısırlaştırma olduğuna işaret eden Eroğlu projeyle, sayıları ülke genelinde 4 milyondan 8 milyona ulaşan sahipsiz (sokak) hayvanların hızlı üremesinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini belirtti. TVHB Başkanı Eroğlu, rehabilitasyon projesine ilişkin şu bilgileri verdi:

“ÇOK HIZLI ÇOĞALIYORLAR”

* Belediyeler Birliği ile Tarım Orman Bakanlığı arasında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonuyla ilgili bir protokolün içerisinde kısırlaştırma var. Sahipsiz hayvan popülasyonu (nüfusu) çok hızlı bir şekilde çoğalıyor.

* Bu hızlı artışın önüne geçmek gerekiyor. Bu organizasyonu içerisinde veteriner hekimler adına ben de davetli olarak yer aldım. Çok önemli bir proje. 2019 yılında sahipsiz hayvan sayısı 4 milyon ila 4.5 milyon civarındaydı.

* Şimdi 8 milyon sahipsiz hayvan varlığından bahsediliyor. Bu çok büyük bir üreme. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Aksi halde bu hızlı artışın önüne geçemeyiz. Uygulanabilir diye umutla bekliyoruz.

“VETERİNER DE ŞİDDET KORUMASI İSTİYOR”

TVHB Başkanı Ali Eroğlu, son dönemde şiddet, yaralama ve ölüm olaylarıyla karşı karşıya kalan veterinerlerin de sağlıkta şiddet kavramının içine alınması için hükümete çağrı yaptı. Sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddet olaylarını veteriner hekimlerin de yaşadığına işaret eden Eroğlu, şunları söyledi:

* Geçtiğimiz cuma günü Kars’ta biri kadın 4 veteriner hekim arkadaşımız şap aşılaması isin gittikleri Ardahan’ın Göle ilçesinde şiddete uğradı. Dün Yozgat’ta meslektaşımız Volkan Lale ne yazık ki şiddet olayında hayatını kaybetti.

* Gün geçmiyor ki şiddet olayına maruz kalmayalım. Veteriner hekimleri yıpranmıyor, hayatları risk altında. Bıçaklanma olayları, silahlı saldırılar. Bunun caydırıcı olması için sağlıkta şiddette veteriner hekimlere de yer verilmesini istiyoruz.

“KORKUYORUZ!”

TVHB Merkez Konseyi de veteriner hekim Volkan Lale’nin hayatını kaybettiği olayın ardından, “Baştan beri veteriner hekimlerin hayatları risk altında dedik. Bugüne kadar yaşanan olaylarda darp sonucu ağır yaralanmalar yaşandı. Önlem alınmadığı takdirde saldırılar hayatımıza mal olacak dedik. Bu şiddetin artarak devam etmesinden korkuyoruz, dedik. Sorgun’da yaşanan olay bir cana mal oldu. Acımız büyük, söz bitti. Korkulan oldu. Herkesin sorumluluğunu bir kez daha haykırıyor, ilgili makamları sağlıkta şiddet kapsamı için göreve çağırıyoruz” açıklaması yapmıştı.

Related Posts

Özel: Polisin cebine girecek para 258, hemşirenin 222 lira azalıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Özel, internet medyası ve sosyal medyaya yeni …

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Ukrayna’da son 10 günde 170 paralı savaşçı yok edildi

Şoygu, başşehir Moskova’da askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.Rus …

Cyle Larin’in Club Brugge’deki maaşı şaşırttı

Beşiktaş’tan ayrılan Cyle Larin’in adresi Club Brugge oldu. Kanadalı golcü Belçika takımıyla mukavele imzalayıp formayı giydi. Larin’in Brugge …

Yunanistan unsurlarınca geri itilen 36 sığınmacı kurtarıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı grupları, 2 Temmuz saat 09.15 sıralarında, Çeşme ilçesi açıklarında bir küme sığınmacı olduğuna yönelik bilgi edindi …

Marmaris’te zarganayı köpek balığı sandılar, paspasla kovaladılar

Muğla’nın Marmaris ilçesinde kıyıda yüzen insanların ortasına giren balık, köpek balığı zannedildi. Paylaşılan imajlarda balığın denizde yüzenler …

Babacan’dan ‘enflasyon’ reaksiyonu: Tekrar maşallah çok hassas tartmışlar

DEVA Genel Lideri Ali Babacan, haziran ayı enflasyon bilgilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) reaksiyon gösterdi. DEVA önderi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.