AB geri adım attı, Litvanya krizi çözüldü!

Hem Avrupa Birliği (AB) hem de NATO üyesi olan Litvanya geçtiğimiz günlerde demiryolu ile Kaliningrad’a taşınan malların bir kısmına yaptırım getirdiğini açıklamıştı.

RUSYA İÇİN KRİTİK ÖNEME SAHİP

Litvanya ve Polonya arasında sıkışıp kalan ve Rusya’nın karadan bağlantısının olmadığı Kaliningrad kenti konumu gereği Rusya açısından kritik öneme sahip. Rusya AB’den peş peşe gelen yaptırımlar sonrası kömür, inşaat malzemeleri ve gelişmiş teknoloji ürünlerini gibi bir çok ürünü demiryolu ile taşıyordu.

Kaliningrad’ın Rusya için bir diğer önemli özelliği ise Rus Baltık Denizi Filosu ve Rus birliklerinin bölgede ‘İskender’ tipi balistik füze sistemi ile konuşlandırılmış olması.

Kaliningrad Baltık Denizi kıyısında Litvanya ve Polonya arasında yer alıyor ve Rusya ile karadan bağlantısı yok.

RUSYA TEDHİT ETMİŞTİ

Rusya’dan hava ulaşımı işgalin başında kesilmiş olan Kaliningrad’a uygulanan demiryolu yaptırımı Rusya’nın sert tepkisine neden oldu. Moskova’dan tehditler peş peşe geldi.

Kararı “beklenmedik ve yasadışı abluka” olarak nitelendiren Moskova, Vilnius yönetimine protesto notası verdi, ayrıca AB’nin Moskova Büyükelçisi Marcus Ederer, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Öte yandan Moskova yönetimi “düşmanca” olarak nitelediği bu karardan dönülmezse “çıkarlarını korumak için gerekli adımları atabileceği” açıklamasını yaptı.

AB’DEN GERİ ADIM

Tüm bu gerilimin ortasında Avrupa Komisyonu dün şaşırtıcı bir hamle yaparak Rusya ile Kaliningrad dış bölgesi arasındaki yaptırıma tabi malların hareketinin yönetimine ilişkin yönergelerini güncelledi.

Yapılan güncellemeye göre, Rusya sivil kullanım mallarını Litvanya üzerinden demir yolu ile taşıyabilecek.

AVRUPA PUTİN’E BOYUN EĞDİ

Karar Moskova’da büyük bir memnuniyetle karşılanırken Batı medyası söz konusu kararın Rusya ile Litvanya arasındaki tansiyonu düşürmek için atıldığını yazdı.

İngiliz Dailymail Gazetesi söz konusu gelişmeyi ‘AB Putin’in taleplerine boyun eğdi ve Litvanya’ya geri adım atmasını söyledi’ sözleri ile duyurdu. Financial Times ise ‘Brüksel gerilimi azaltmak için harekete geçti’ başlığını seçti.

ABD KARARDAN MEMNUN

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price konuya ilişkin Twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, “Müttefik ve ortaklarımızın, Ukrayna’daki sebepsiz savaş nedeniyle Rusya’ya karşı aldığı önlemleri ve işbirliğini takdir ediyoruz.AB’nin üye devletlerinin Kaliningrad ile ilgili yaptırımların nasıl uygulayacağını netleştiren duyurusunu memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

İtalya da maymun çiçeği için harekete geçti… Avrupa’da aşı turizmi eleştirisi

Avrupa basınında aşı sayısı fazla olan ve yabancılara da aşı yapılan ülkelerde bir nevi “sağlık turizminin” başladığına dair haberler yer alıyor …

Boğaziçi Üniversitesi en az lise mezunu 209 işçi alımı sürüyor! Müracaat kuralları neler?

Boğaziçi Üniversitesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. unsurunun (B) fıkrasına ve 06/06/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli …

KPSS’de yeni tarih aşikâr oldu

ÖSYM, 2022-KPSS ile ilgili yeni imtihan takvimini açıkladı. 2022-KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumu 24 …

Irak’ta mühimmat deposunda patlama: 7 meyyit

Irak’ın güneyinde yer alan Necef kentinde, Şii Başkan Mukteda Sadr başkanlığındaki Sadr Grubu’nun silahlı kanadı olan Saraya el-Selam’a ilişkin …

İsrail ve Filistin’in ateşkes kararı uygulamaya konuldu ama bozulursa felaket olacak

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi arasında Mısır’ın ara buluculuğuyla varılan ateşkesin, yerel saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren …

İsrail’in şehit ettiği 15 Filistinli gözyaşları içinde toprağa verildi

İsrail, 5 Ağustos’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi. Askeri maksatları vurma mazeretiyle sivilleri katleden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.