ABD Merkez Bankası siyaset faizini 75 baz puan artırdı

Getty Images

ABD Merkez Bankası, son yıllarda süratle artan tüketici fiyatlarıyla çaba için son 28 yılın en yüksek faiz artışına gitti.

Faiz oranlarında amaç aralığını yüzde 1,5 ile yüzde 1,75 aralığına oturtan FED, böylelikle 2019’dan bu yana en yüksek faizi görmüş oldu.

Mart ayından bu yana yapılan bu üçüncü artış, geçen ay enflasyon oranlarının beklenmedik formda yine yükselişinin akabinde geldi.

Banka açıklamasında enflasyonla çaba için daha fazla artışın da gelebileceğini belirtildi.

FED toplantısının akabinde yetkililer, faiz oranlarının yıl sonunda yüzde 3,4’e kadar ulaşabileceğini öngördüğünü açıkladı. Bu faiz oranı ABD halkına daha yüksek oranda mesken kredisi, eğitim kredisi ve kredi kartı borçlanması olarak yansıyacak.

Dünya genelinde merkez bankaları misal adımlar atarken bu, global iktisat için çok büyük bir değişim manasına geliyor. Uzun yıllar iş yerleri ve bireyler düşük kredi faizlerinden faydalanıyordu.

EY-Parthenon strateji danışmanlık şirketinden üst seviye ekonomist Gregory Daco, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki birçok merkez bankası iktisat siyasetlerini birbirileriyle uyumlu formda sıkılaştırıyor. Bu uzun yıllardır alışkın olmadığımız bir global durum ve hem iş dünyasına hem de dünya genelinde hanehalklarına yansımaları olacak.” diyerek FED’in faiz artırımını yorumluyor.

İngiltere’de de Nisan ayında enflasyon yüzde 9’a yükselmişti. İngiltere Merkez Bankası’nın da Perşembe günü yapacağı toplantının akabinde -Aralık ayından bu yana beşinci kez- faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Bu da İngiltere’de faiz oranlarının 2009’dan bu yana birinci sefer yüzde 1’in üzerine çıkması manasına geliyor.

Brezilya, Kanada ve Avustralya da faiz oranlarını artırdı; Avrupa Merkez Bankası da yaz sonunda yapacağı toplantının akabinde misal bir artışa gideceğinin iişaretlerini verdi.

2020’de pandeminin vurduğu iktisada dayanak olmak için faiz indirimi yapılan ABD’de Merkez Bankası bu yıl iki kere oranları yükseltti. Birincisi Mart ayındaki yüzde 0,25’lik; ikincisi de Mayıs ayındaki yüzde 0,5’lik artış oldu.

Getty Images

O periyot FED Lideri Jerome Powell, yetkililerin daha sert bir artışı düşünmediklerini söylemişti. Lakin geçen hafta cuma günü, Mayıs ayı enflasyon oranının yüzde 8,6 olduğu açıklandı. Nisan ayındaki küçük de olsa düşüşten sonra gelen enflasyon artış oranı, 1981’den bu yana görülen en süratli artış oldu.

Bu da yetkilileri daha sert kararlar almaya itti.

Washington’daki iki günlük toplantının akabinde bankadan yapılan açıklamada “Pandemiyle temaslı arz-talep dengesizliğine; yüksek güç fiyatlarına ve daha geniş çaplı fiyat baskılarına bağlı enflasyon yükselmeye devam ediyor. Komite, enflasyon oranını yüzde 2 gayesine geri döndürmek için kararlılığını güçlü bir biçimde sürdürüyor.” denildi.

Birçok uzman FED’in geçen yıldan bu yana ABD’deki artan enflasyon oranlarını dengelemekte zorlandığı yorumunu yapıyor. Covid-19 pandemisinden kaynaklı kapanmaların ABD iktisadına beklenenden çok daha sert bir tesir yapması bunda tesirli oldu.

Hükümetin pandemi vakti yaptığı hanehalklarına direkt çekler üzere milyarlarca dolarlık yardımın tesiriyle talep artarken Powell da dahil olmak üzere yetkililer, birinci basamakta fiyat artışlarını “geçici” olarak kıymetlendirerek pandemi kaynaklı tedarik zinciri problemlerinin çözüleceğini ve arz-talep istikrarının yine sağlanacağını düşündü.

Ancak sıkıntılar çözülmedi, zira yeni varyantlar çıktıkça ve kapanmalar sürdükçe üretim faaliyetleri de durdu. Çabucak akabinde başlayan Ukrayna savaşı da global ölçekte besin ve güç fiyatlarının yükselmesine yol açınca problemler daha da kalıcı bir hal aldı.

FED’in adım atma kararlılığı ve kelamlarına karşın, son periyotta yapılan anketlere nazaran ABD halkı sıkıntıların daha da büyüyeceğine inanıyor.

George Mason Üniversitesi Mercatus Merkezi’nde üst seviye araştırma vazifelisi ekonomist David Beckworth “FED namlunun ucunda ve enflasyon güvenilirlik testi veriyor” yorumunu yapıyor.

FED’in en son bu kadar yüksek bir faiz artırımı açıkladığı yıl 1994’tü.

Bu defa bu adımı atmakta geç kalan FED, daha agresif adımlar atmaya da kararlı görünüyor.

Bugün sona eren FED toplantısına gööre bu yıl ABD iktisadında yüzde 1,7 büyüme bekleniyor. Mart ayında bu oran yüzde bir daha fazlaydı. İşsizlik oranının ise yüzde 3,7’ye yükselmesi bekleniyor.

  • İngiltere Merkez Bankası faizi yüzde 1’e yükseltti
  • İngiltere Merkez Bankası, 3 yıl sonra birinci defa faiz artırdı
  • Fed, enflasyonla gayret için son yılların en yüksek faiz artışını yaptı
  • ABD Merkez Bankası faizi 25 baz puan artırdı
  • FED faiz artırmadı, canlandırma programı erken sona erecek
  • ABD Merkez Bankası siyaset faizini sabit tuttu

Related Posts

Özel: Polisin cebine girecek para 258, hemşirenin 222 lira azalıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Özel, internet medyası ve sosyal medyaya yeni …

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Ukrayna’da son 10 günde 170 paralı savaşçı yok edildi

Şoygu, başşehir Moskova’da askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.Rus …

Cyle Larin’in Club Brugge’deki maaşı şaşırttı

Beşiktaş’tan ayrılan Cyle Larin’in adresi Club Brugge oldu. Kanadalı golcü Belçika takımıyla mukavele imzalayıp formayı giydi. Larin’in Brugge …

Yunanistan unsurlarınca geri itilen 36 sığınmacı kurtarıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı grupları, 2 Temmuz saat 09.15 sıralarında, Çeşme ilçesi açıklarında bir küme sığınmacı olduğuna yönelik bilgi edindi …

Marmaris’te zarganayı köpek balığı sandılar, paspasla kovaladılar

Muğla’nın Marmaris ilçesinde kıyıda yüzen insanların ortasına giren balık, köpek balığı zannedildi. Paylaşılan imajlarda balığın denizde yüzenler …

Babacan’dan ‘enflasyon’ reaksiyonu: Tekrar maşallah çok hassas tartmışlar

DEVA Genel Lideri Ali Babacan, haziran ayı enflasyon bilgilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) reaksiyon gösterdi. DEVA önderi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.