Alman basınında Scholz’un Ukrayna ziyareti: Olumlu fakat götürdükleri kâfi değil

Yunus Ülger

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile birlikte Ukrayna’yı ziyareti, Almanya’da gecikmiş, lakin tekrar de çoğunlukla olumlu bir ziyaret olarak nitelendi. Bununla birlikte Scholz’un Ukrayna için çantasında götürdükleri kâfi bulunmadı. Yorumlarda Scholz’un, “Ukrayna’ya sembolik bir ziyaret yapıp basına fotoğraf vermek için gitmem” kelamı hatırlatılarak, başbakanın kendi koyduğu çıtaya takıldığı yazıldı. Bu bağlamda Ukrayna’ya daha fazla ağır silah kelamı vermemesi ziyaretin boş yanı, Avrupa Birliği’ne (AB) aday ülke kelamı dolu yanı olarak nitelendi.

SEMBOLLER KIYMETLİ, LAKİN ELBETTE YETERLİ

n-tv haber kanalı, Scholz’un sembolik ziyaret istememesi kelamına gönderme yaparak, sembollerin kıymetli olduğunu, fakat bunun elbette kâfi olmadığını yazdı. Başbakanın Ukrayna’ya AB’ye üyelik perspektifi vermesinin çok değerli bir adım olduğunu belirten n-tv, “Almanya’dan hala ağır silahlar yok, gönderilmeli, hem de çok. Yakında silahlar gönderilmezse bu ziyaret anlamsız olur” değerlendirmesi yaptı.

Alman İkinci Televizyonu (ZDF), “Çanta hafifti” başlıklı yorumda, Scholz’un “Ukrayna’ya yalnızca fotoğraf vermek için gitmem” kelamını hatırlatarak, başbakanın kendi koyduğu çıtanın kurbanı olduğunu belirtti. ZDF de bu türlü bir periyotta sembolik fotoğrafların değerli olduğunu, lakin Scholz’un şimdiye kadar bunu yapmadığını yazdı. Bu sebeple bu ziyarette beklentilerin yüksek olduğunu yazan ZDF, Ukranya’ya AB’ye aday ülke statüsü verilmesini olumlu, daha fazla ağır silah kelamı verilmemesini olumsuz olarak niteledi.

TRENLE TARİH KİTAPLARINA DOĞRU

Deutsche Welle, “Trenle tarih kitaplarına doğru” başlıklı yorumunda, Scholz’un ziyaretini başarılı olarak kıymetlendirdi. Ukrayna Lideri Vladimir Zelenskiy’nin, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’i ülkesinde istememesi üzerine Scholz’un geç gittiğini yazdı. Deutsche Welle de Ukrayna’ya AB’ye aday ülke statüsü kelamını ziyaretin başarısı olarak kıymetlendirdi. Ağır silah konusunda ise, “Scholz, tank anahtarı vermedi, eski vaatleri yineledi” yorumunu yaptı.

AB’YE ADAY ÜLKE STATÜSÜ KELAMI KÂFİ DEĞİL

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Scholz’un Ukrayna’ya ziyaretini olumlu bulmayan medya kuruluşları ortasında yer aldı. “Kiev’de AB bayrağı çekmek, Rusya’nın çekilmesini sağlamaz” diyen gazete, Ukrayna’nın acilen ağır silahlara muhtaçlığı olduğunu yazdı. Ukrayna’nın askeri olarak kendini Rusya’ya karşı savunması gerektiğini, bunun için de ağır silah ve mermi gerektiğini belirtti. Ukrayna’nın çok namlulu roketatar ve öteki ağır silahlardan çok fazlasına gereksinimi olduğunu yazan gazeteye nazaran Ukrayna, savaşı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

UKRAYNA İÇİN KABUSUN BAŞLANGICI OLABİLİR

Die Welt gazetesi, Scholz, Macron ve Draghi’nin Ukrayna ziyaretinin ülke ve lider Zelenskiy için hiç de olumlu olmadığı görüşünü savundu. Üç siyasetçiyi da Avrupa’nın gerçekçi ve pragmatik siyasetçileri olarak niteleyen gazete, bunların kısa müddet içinde ve az masrafla savaşın bitmesini istediklerini yazdı. Dolaylı olarak bu üç siyasetçinin Rusya’ya şimdiye kadar elde ettiği kimi bölgelerin bırakılmasına razı olduklarını savundu. Gazete, bu durumun Ukrayna için bir kabusun başlangıcı olabileceğini ileri sürdü. Yorumda, “Bir yanda AB içinde çoğunluğu oluşturan gerçekçi siyasetçiler, başka yanda Baltık, doğu ve güney Avrupa ülkeleri. Bu ülkeler, Ukrayna’dan toprak elde etmiş Rusya ile kısa müddet içinde masaya oturulması halinde, bunun Putin’i Büyük Rusya hayali için cesaretlendirmesinden dert duyuyorlar” değerlendirmesi yapıldı.

HALKIN YARISI ZİYARETİ OLULMU BULDU

Öte yandan, Forsa kamuoyu araştırma kuruluşunun anketine nazaran Almanların yüzde 55’i Scholz’un Ukrayna’ya ziyaretini olumlu, yüzde 38’i gereksiz buldu. Dikkat çeken bir nokta, doğulu Almanların yüzde 54’ünün ziyareti gereksiz bulması. Ukrayna’nın AB’ye üyeliği konusunda da ülkenin batısı ile doğusu ortasında epey fark var. Batılı Almanların yüzde 55’i Ukrayna’nın AB’ye üyeliğini desteklerken, doğuluların yüzde 56’sı karşı çıkıyor. Sağcı parti Almanya için Alternatif (AfD) üyelerinin ise yüzde 83’ü Ukrayna’nın AB’ye üye olmasından yana değil.

Ukrayna’ya yardım konusunda de ülke genelinin görüşleri farklı. Ankete katılanların yüzde 37’si yardımları yetersiz bulurken, yüzde 34’ü kâfi bulunuyor. Yüzde 23’ü ise şimdiye kadar yapılmış olan yardımların fazla olduğunu düşünüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.