Apple, Bitcoin Yüzünden Bu Uygulamayı App Store’dan Kaldırıyor!

ABD merkezli teknoloji devi Apple, uygulama marketi App Store’da listelediği Web3 platformunu marketten silmeye hazırlanıyor. Son zamanların popüler merkeziyetsiz sosyal medya uygulaması Damus, Bitcoin yüzünden Apple ile sorun yaşıyor.

Damus geliştiricileri sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada Apple’ın kendilerine 14 gün süre verdiğini belirtti. Teknoloji devinin gönderdiği uyarı mesajına göre Damus uygulaması gerekli prosedürlere uymuyor.

https://twitter.com/damusapp/status/1668529709867495424

Merkeziyetsiz uygulama geliştiricileri eşler arası kripto ticareti (P2P) ve kripto bağış butonu nedeniyle Apple’ın yaptırım uygulamak üzere olduğunu vurguladı. Damus, ademi merkeziyetçi uygulamalar ile insanların özgürlük alanının genişlediğini anlatacakları bir konferans yaklaşırken Apple’ın yolladığı mesajın “ilginç” olduğunu düşünüyor.

Damus Geliştiricileri

Önümüzdeki günlerde Oslo’da bir konferansta geliştiricilerimiz söz alacaktı. Ana konumuz ademi merkeziyetçi girişimlerin özgürlük alanını nasıl genişlettiği üzerineydi. Etkinlik arefesinde Apple’ın yaptığı uyarı dikkat çekici.

Apple’ın Kripto Politikası

Amerikan teknoloji devinin en baştan bu yana kripto paralara karşı soğuk olduğunu herkes biliyor. Apple, özellikle App Store’da listelenen uygulamalar üzerinde ince eleyip sık dokuyor. Uygulama içi satın alımlarından komisyon elde etmek isteyen Apple, NFT ve kriptoyu mercek altına aldı. Apple, satın alım işlemlerinden gelir almadığı takdirde uygulamalara yaptırım uyguluyor.

Damus Nedir?

Yenilikçi Web3 girişimlerinden biri olan Damus, sosyal medya alanında hedefleri olan bir projedir. Kontrolün tamamen kullanıcıların elinde olduğu bir mesajlaşma platformu geliştiren yazılmcılar, Twitter’a alternatif olmak istiyor. Twitter kurucusu Jack Dorsey’in projeye manevi destek verdiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir