Bu Altcoin’de Yaşanan Aksaklık, Milyonlarca Dolar Zarara Yol Açtı!

Yatırımcılar, Pond0x’in geliştiricisinin tokenin lansmanını yanlış yönettiği iddia ediyor. Bu yüzden altcoin yatırımlarından 2,2 milyon dolara kadar kaybettiklerini öne sürüyorlar.

Altcoin, kısa sürede pik yapıp sonra çöktü!

Meme-coin Pond0x, sosyal medyada yer alan çok sayıda habere göre, yatırımcıların milyonlarca dolar zarar etmesine yol açtı. Maestro trade uygulamasının verileri, Pond0x (PNDX)’in beş dakika içinde sıfıra yakın bir değere düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, altcoin, çöküşten önce 0,36 dolarlık bir fiyata ulaştı.

Lansman sırasında PNDX/USD’nin Maestro grafiği. Kaynak: Maestro

Pond0x’in lansmanı, Twitter kullanıcı adı “Pauly” ile tanınan Not Larva Labs’ın kurucusu Jeremy Cahen tarafından 28 Temmuz’da duyuruldu. Not Larva Labs, CryptoPunks ve CryptoPhunks adlı ayrı bir parodi koleksiyonu için NFT trade uygulamasının geliştiricisi. Yani, CryptoPunks’ın yaratıcıları olan Larva Labs ile ilişkili değil. Duyuruda Cahen, PNDX için sözleşme adresini ve resmi web uygulamasının URL’sini listeledi.

https://twitter.com/Pauly0x/status/1684964256918523905

PEPE imajıyla çıkan Pond0x’da nasıl bir sorun oldu?

Web uygulaması, Pepecoin (PEPE) gibi başarılı meme-coinlerde kullanılanlara benzer bir Pepe meme grafiği içeriyordu. Uygulama, kullanıcıların bir ön satış veya bağış toplama etkinliğine benzer şekilde, sabit miktarda Ether (ETH) karşılığında yeni PNDX tokenleri basmalarına olanak tanıyordu. Ancak sosyal medyada yer alan haberlere göre, pek çok kullanıcı bağış toplama işleminin Uniswap üzerinden yapılmasını bekliyordu. Hem web sitesinin hem de sözleşme adresinin aynı gönderide listelenmesi kafa karışıklığına neden oldu.

Bazı kullanıcılar Maestro ya da Unibot gibi bot ticaret uygulamaları aracılığıyla Uniswap üzerinden token satın alarak fiyatını artırdı. Bu arada, diğer kullanıcılar web uygulamasını kullanarak token bastı. Daha sonra, bunları karla piyasaya sattı.

Altcoin yatırımcıları isyan etti!

Kripto kaybeden kullanıcılar binlerce hatta milyonlarca dolar kaybettiklerinden şikayet etti. Cahen’in ilk gönderisine yanıt olarak bir Pepecoin meraklısı, “WTH !!!! Az önce mahvoldum !!! 4 ETH (7,484 dolar) 0 dolar gibi bir değere sahip!!!” Başka bir koleksiyoncu ise “50.000 dolar koydum. Şimdi 10 dolar değerinde,” dedi. Başka bir koleksiyoncu “Bu bir şey değil. Az önce 2,5 milyon dolar koydum ve şimdi 15 sent oldu,” şeklinde cevap verdi. Meme-coin sahibi Rune’un bir raporuna göre, yatırımcılar lansmanda 2,2 milyon doların üzerinde para kaybetti.

Başka bir kullanıcı, PNDX’in kullanıcıların başka herhangi bir kullanıcıdan coin transfer etmesine olanak tanıyan hatalı bir transfer işlevine sahip olduğunu bildirdi. Blockchain verileri, altcoin için transfer işlevinin olağandışı olduğunu gösteriyor. Kullanıcının bakiyesini güncelleyen bir kod satırı içermek yerine, ayrı bir “brutalized_” işlevi çağırıyor.

PNDX token sözleşmesindeki transfer fonksiyonunun kodu. Kaynak: Etherscan

Geliştirici zararı tazmin edeceğini iddia ediyor

İlk gönderiden yaklaşık iki saat sonra Rune, yatırımcılardan parayı çeken kişi tarafından PNDX’in yeni bir versiyonunun oluşturulduğunu belirten güncellenmiş bir rapor sundu. Rune’a göre yeni proje, mağdurları bir “topluluk kripto parası” aracılığıyla tazmin etmek için bir “gösterge tablosu” sağlayacak.

Meme-coin’ler piyasada popülerliğini koruyor

Meme-coinler ya da viral bir internet görüntüsü veya videosuyla ilişkilendirilen kripto paralar, ilk olarak 2013 yılında Dogecoin’in piyasaya sürülmesiyle ön plana çıktı. Günümüzde de popülerliğini koruyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, 7 Haziran’da, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Coinbase ve Binance kripto borsalarına dava açmasının ardından birkaç ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu temalı meme-coin’in fiyatı arttı. 27 Temmuz’da, ABD Temsilciler Meclisi, UFO’larla ilgili bir oturum gerçekleştirdi. Tam da bu sırada, bazı geliştiriciler uzaylı temalı çok sayıda meme-coin oluşturdu. Daha sonra sosyal medyada bunların tanıtımını yaptılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx