Casuslukla suçlanan savcıdan ‘kumpas’ açıklaması

Türkiye’deki İranlı muhaliflerin kaçırılması davasında sanık olarak yargılanan savcı Davut Yılmaz, hakkındaki suçlamaları reddetti. Yılmaz, “Ben bir savcıyım, hata işlemek için nasıl otomobil verebilirim. Ben bu olayın kumpas olduğunu düşünüyorum” dedi. 

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın birinci duruşmasına Savcı Davut Yılmaz,  By Sağlam Savunma Sanayii şirketi sahibi İhsan Sağlam’ın da ortalarında olduğu tutuklu 14 sanık getirildi. Duruşmaya 2 tutuklu sanık SEGBİS’le bağlandı.

Duruşmada savunma yapan savcı Davut Yılmaz, Denizli, Yalova ve Zonguldak’ta adam kaçırma ve kaçırma teşebbüsüyle suçlandığını belirterek, “İddianamede 3 hareketten bahsediliyor. Benim bu cürümlerle uzaktan yakından alakam yok. HTS kayıtlarında bile o vilayetlere gittiğime yönelik bir tespit yok. İhsan Sağlam benden araç istedi, rica etti.

Israr edince vermek zorunda kaldım. İhsan, İzmir’de birini kaçırmak için aracı istemiş, savcılıkta öğrendim. Ben bir savcıyım hata işlemek için nasıl otomobil verebilirim. Arabayı İstanbul’da seçim çalışmasında olarak biliyordum. Araç üzerindeki ‘hakim-savcı’ logosunu çıkartıp, aracı o denli vermiştim. İddianamede örgüt diyor. Örgüt burada nerede? Ben bu olayın kumpas olduğunu düşünüyorum. Hala devletin savcısıyım.

Açıkta da olsam devletten maaşımı alıyorum, ailem lojmanda oturuyor. Kaçma kuşkum yok. Bu kumpas bir gün patlayacak. Kumpası yapanlar bir gün yargılanacak ve cezaevine girecek. Kumpasın yargı ayağı da var. Casusluk kabahatinden tutukluyum, cürüm işlemedim, hatasızım, tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“ARACI SEÇİM VAKİTLERİNDE KULLANDIK”

Sanık İhsan Sağlam, “Morteza İran’da iş adamı toplantısında tanıdığım birisi. Olay tarihinde Zonguldak’ta, ben diğer yerde tatildeydim. O tatil için isnat edilen 50 bin dolar. Aslında tatil fiyatı lakin o kadardır. 50 bin doları 16 şahsa mi dağıtacağım.

Mortaza benim getir götür işlerimi yapar. Davut Bey’in aracını aldım evet, aracı seçim vakitlerinde kullandık. Bunu fotoğraflarla ispatlayabilirim. Benim durumum güzeldir, kimseden para almadım almam. Tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu. Başka sanıklar da suçlamaları kabul etmediklerini belirterek tahliyelerini istediler.

3 SANIĞA TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, sanıklardan Mehmet Emin Araci, Behnaz Ebrahimihajisarayi ve Tuba Eren’i isimli denetim kuralıyla tahliye etti. Heyet, Davut Yılmaz ve İhsan Sağlam’ın da ortalarında bulunduğu öbür sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

CASUSLARLA İŞBİRLİĞİ YAPTI, YASAL MANİLERİ KALDIRDI 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İran’a kaçırıldığı tez edilen, eski Albay Mashali Firouze, eşi Arezou Saeidvand, oğulları Arıan Aminmavaneh ile kaçırılmaya çalışılan eski İran Deniz Kuvvetleri Subayı Mohammed Rezaei ve ekonomist Shahnam Golshani mağdur olarak yer aldı.

İddianamede, İran’da haklarında yakalama kararı bulunan Askeri İstihbarat Dış Operasyonlar Müdürü Seyed Mehdi Hosseini, İstihbarat Dış Operasyonlar Ünitesi Sorumlusu Ali Ghahramanıhajıabad ve Shahab Hosseini’nin talimatları doğrultusunda, Morteza Soltan Sanjari isimli casusun Türkiye’ye giriş yaptığı belirtildi.

Sanjari, İranlı rejim muhaliflerinin kaçırılması için Türkiye’de işbirlikçi ve hata örgütleri bulmakla görevlendirildi. Sanjari, bu gayeyle  By Sağlam Savunma Şirketi’nin sahibi, örgüt önderi olduğu tez edilen İhsan Sağlam’la tanıştı. Kendisini işadamı ve diplomat olarak tanıtan Sağlam, ‘Mikail- Angel’ kod ismini kullanarak etrafında itimat tesis etmeye çalıştı. Kardeşleri, kuzenleri ve sevgilisi Tuba Eren’den oluşan kabahat örgütünü yönetti.

İddianamede nazaran Savcı Yılmaz, 2019-2022 ortasında İranlı rejim muhaliflerinin kaçırılması, istihbaratçılar ve Sağlam’ın grubuyla işbirliği yaptı. Yılmaz, örgütün önüne çıkan yasal ve bürokratik pürüzlerin basitçe aşılmasını ve ortadan kaldırılmasını sağladı.

Eski polis memurları Metin Ergün ve Mehmet İyigün’le hiyerarşik bağ kurarak, İran istihbaratının Türkiye’de planladığı espiyonaj faaliyetleri doğrultusunda rejim muhaliflerinin tespiti ve kaçırılmasına yönelik teşebbüsleri koordine etti. Bunu yaparken ise kapalılığa dikkat ederek ‘+18…73’ numaralı yurt dışı internet sınırını kullanarak örgütün hareket alanını genişletti.

İddianamede Yılmaz, milletlerarası müdafaa altında bulunan kaideli mültecilerin kanunen zımnî bilgilerini, hudutlu erişime açık elektronik imzayla giriş imkanı sağlayan Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nden (UYAP) temin edip İran istihbaratına ilettiği söz edildi.

KAÇIRMA TEŞEBBÜSÜNDE SAVCININ ARACI KULLANILDI 

Yılmaz’ın, Seyed Mehdi Hosseini’yi ve İhsan Sağlam’ı adliyedeki makamında ağırladığı da belirtildi. İran casusluk örgütü Şubat 2019’da Denizli’de yaşayan muhalif Mashali Firouze ve ailesini İstanbul-Denizli- Van üçgeni üzerinden İran’a kaçırdı.

Eylül 2019’da Yalova’da ikamet eden ve milletlerarası muhafaza kararı altına alınan eski İran Deniz Kuvvetleri Subayı Mohammed Rezaei kaçırılmaya çalışıldı. İran Askeri İstihbarat yetkilisi S.M. Hosseini Türkiye’ye gelerek Savcı Yılmaz’la 50 bin dolar karşılığında anlaştı lakin, Rezaei kaçırılamadı.

Muhalif Shahnam Golshani için de Savcı Yılmaz’la 100 bin dolarlık muahede yapıldı. Golshani’nin başarısız kaçırılma teşebbüsünde kullanılan aracın Savcı Yılmaz’a ilişkin olduğu belirlendi.

İddianamede şüphelilerin, ‘Suç işlemek gayesiyle örgüt kurma’, ‘Suç örgütüne üye olma’, ‘Devletin bâtın kalması gereken bilgilerini siyasal yahut askeri casusluk maksadıyla temin etme’, ‘Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatlerinden cezalandırılmaları istendi. Davut Yılmaz için 23 yıldan 42 yıla kadar, İhsan Sağlam için de 24 yıldan 52 yıl 6 aya kadar mahpus cezası talep edildi. Öteki 14 sanık için de değişik oranlarda mahpus cezaları talep edildi.  (DHA)

Related Posts

Galatasaray İkinci Başkanı Metin Öztürk: Mayıslar bizimdir

Süper Lig ‘in 3. haftasında deplasmanda Ümraniyespor’u mağlup eden Galatasaray ‘da ikinci başkan Metin Öztürk, karşılaşma sonrasında protokol …

Beşiktaş, Dele Alli’nin ardından bir transferi daha bitirdi! İşte sözleşme detayları

Beşiktaş transferin bitmesine sayılı günler kala üst üste hamleler yapmaya devam ediyor. Everton’dan İngiliz yıldız Dele Alli’yi bitirme …

Sivasspor’da Rıza Çalımbay’dan Malmö’ye sitem! ‘Hoş geldiniz demediler’

Sivasspor’da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında İsveç ekibi Malmö’ye 3-1 yenildikleri karşılaşmanın …

Velid: Türk askeri olmasa ölürdük!

Suriyeli Velid Ömer, ölen kişinin 4 gün aç ve susuz bırakılıp, darbedildiğini belirterek, “Rahmetli olanı bize taşıttılar. Hapisteydik daha …

Başakşehir – Antwerp maçı ne vakit, saat kaçta ve hangi kanalda yayınlanacak?

Başakşehir UEFA Konferans Ligi play off tipi birinci maçında meskeninde Belçika grubu Antwerp’i konuk edecek. Avrupa kupalarında 41. maçına …

Mersin’de 24 gündür kayıp olan kişinin cansız vücudu bulundu

Tarsus ilçesinde 24 Temmuz Pazar günü Hacıhamzalı Mahallesi’ndeki konutundan bamya ve üzüm toplamak için bahçeye gittiği öğrenilen Uğur Taşyürek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.