Covid belirtileri neler? Corona virüs belirtileri soğuk algınlına benziyor

Küresel bir salgın halini alan corona virüs, yeni varyantlarla süratle yayılmayı sürdürüyor. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede olay sayıları son haftalarda yükselirken, bilim insanları virüsün corona virüsten çok soğuk algınlığına benzediği belirtilirken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk üzere belirtiler görüldüğü duyurdu. Yapılan incelemeler sonrasında covid tespit edilenlerin yüzde 83’ünde öksürük, yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü.

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın ölmesine sebep olan corona virüsü, tekrar artışa geçti. Vuhan varyantında 5 günde ortaya çıkan belirtiler, Delta varyantında 4 gün, Omicron’da ise 3 günde ortaya çıkabiliyor.

COVİD BELİRTİLERİ NELER?

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, Omicron varyantının belirtileri ile ilgili kapsamlı bir tahlil yayınladı.

Güney Afrika, İngiltere, ABD ve başka ülkelerde Omicron varyantı hastalarının evvel boğaz ağrısı şikayetiyle tabiplerle bağlantıya geçtikleri kaydedilirken, Omicron varyantının evvelki varyantların tersine burundan evvel boğazı enfekte ettiği öne sürüldü.

ABD’nin Connecticut eyaletinde vazifeli Dr. Jorge Moreno’nun görüşlerine yer verilen haberde, bölgede Omicron varyantı hastalarının sayılarının giderek arttığını ve semptomların da emsal bir formda yaygınlaştığı belirtildi.

Yale Tıp Fakültesi’nde misyonlu Dr. Moreno, “Bu yeni varyant hastalarının belirtileri birebir. Kuru bir boğaz ağrısı ve bir şey yutmak istediklerinde keskin bir acı. Bu semptom başka Covid-19 semptomlarından evvel çıkıyor. Boğazda bir gıcık üzere değil, boğazlarının kuru hissettiğini söylüyorlar” dedi.

Norveç, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’ta da misal semptomların duyulduğuna dikkat çeken uzmanlar bu belirtileri hissedenlerin test yaptırması gerektiğini söyledi. Business Insider’ın haberinde Omicron varyantının birinci tespit edildiği ülkelerden olan Güney Afrika’nın en büyük sıhhat sigorta şirketi Discovery Health’in CEO’su Ryan Noach’ın kelamlarını hatırlattı. Noach da belirtilerin sırasıyla boğazda ağrı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, bedende ağrı formunda görüldüğünü söyledi.

“BELİRTİLERİ HAL DEĞİŞTİRİYOR”

Öte yandan Moreno, boğaz ağrısıyla birlikte sinüste doluluk ve baş ağrısının birlikte geldiğini de aktardı.

Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sıhhati Fakültesi’nde misyonlu Dr. Andy Pekosz ise, “Omicron varyantıyla ilgili bildiğimiz bir öbür şey de semptomların başka varyantlara nazaran farklı olması. Covid-19’da en çok karşılaşılan koku kaybı Omicron’da yok. Daha çok öksürük ve boğaz ağrısı Omicron’un belirtileri arasında” dedi.

OMİCRON BELİRTİLERİ BAYANLARDA FARKLI, ERKEKLERDE FARKLI

Bulaşıcı hastalık uzmanı Dr Sachin Nagrani araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada “Akut bir semptom olarak, yorgunluk corona virüsü enfeksiyonunun erken bir belirtisi olabilirken, kolaylıkla öteki nedenlere de bağlı olabilir.” dedi. Nagrani, bayan ve erkeklerin tıpkı belirtilerden şikayetçi olmadıklarını kelamlarına ekledi.

Nagrani ayrıyeten, “Birçok Covid-19 olayında hiçbir semptoma rastlanmadığını ve bu durumun, virüsün kolay yayılmasını sağladığını hatırlamak da kıymetlidir.” dedi.

Daha evvel yapılan araştırmalarda, corona virüsüne yakalanan bayanların, uyku meseleleri, korku, adet düzensizlikleri, mantar enfeksiyonları ve saç dökülmesi ile müsabaka mümkünlüğü daha yüksekken, erkeklerin ekseriyetle nefes darlığı sorunu yaşadığı ortaya çıkmıştı.

İSHAL OMİCRON BELİRTİLERİ ORTASINA GİRDİ

ABD Hastalık Denetim Merkezi (CDC), corona virüsünün birçok semptomu olduğunu hatırlatırken, Omicron varyantının ise daha evvelki dalgalarda görülmeyen belirtileri olduğunu duyurdu. İngiliz basınında yer alan haberlerde CDC ve Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde misyonlu uzmanlar hastaları inceledi ve virüs bulaştıktan çok kısa bir müddet sonra ortaya çıkan yeni bir belirtiye dikkat çekti.

Bilim insanları ve uzmanlar virüs bulaştıktan çok kısa bir mühlet sonra hastaların yüzde 20’sinde ishal görüldüğünü açıkladı. Omicron varyantının belirtilerinin evvelki varyantlardan farklı olduğunu ve tespit edilmesinin sıkıntı olduğuna dikkat çekilirken uzmanlar bu belirtiye dikkat edilmesi gerektiğini altını çizdi.

CDC, “Eğer tuvalete gittiğinizde ishal olduğunuzu görürseniz, bu Omicron varyantının bulaştığına dair bir işaret olabilir” açıklamasını yaptı. ABD merkezli medya kuruluşu NBC Chicago ise, “Bağışıklık sistemiyle ilgili sorun yaşayanların ishal ya da gibisi gastrointestinal semptomlar yaşaması olası” yorumunu yaptı.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nden yetkililer de hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde bu belirtinin görüldüğünü duyurdu.

OMİCRON BELİRTİLERİ ORTASINDA BİRİNCİ SIRADA BOĞAZ VAR

Bilim insanları Omicron varyantı tespit edilen hastalarda en çok görülen belirtileri sıraladı. Yapılan incelemeler sonrasında Omicron varyantı tespit edilenlerin yüzde 83’ünde öksürük, yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü.

YÜZDE 12’SİNDE KOKU KAYBI

Omicron şikayeti olan hastaların yüzde 72’sinde boğaz ağrısı, yüzde 68’inde baş ağrısı, yüzde 54’ünde ateş, yüzde 23’ünde tat kaybı ve yüzde 12’sinde koku kaybı tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda hastaların yüzde 42’sinin hastalığı hafif geçirdiği ve hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı da belirtildi.

OMİCRON VARYANTINDA İKİ GARİP BELİRTİ

Bilim insanları Omicron varyantının evvelki Covid-19 cinslerine nazaran daha farklı semptomlar gösterdiğini belirtirken İngiliz yetkililer öksürük, burun akıntısı ya da boğaz ağrısının yanı sıra Omicron varyantı tespit edilen bireylerde iki yeni ve “garip” belirti ortaya çıktığını duyurdu.

İngiliz bilim insanları, son bir ay içerisinde corona virüsü teşhisi konulan hastalarda saç kaybı ve konjonktivit belirtileri ortaya konulduğu belirtildi. Bilim insanları Omicron varyantının halk ortasında “pembe göz” olarak da bilinen konjonktivite sebebiyet verdiğini söylerken bu varyantın beğenilen bulunan ACE2 enzimlerini etkilediğini lisana getirdi.

Öte yandan Amerikan Dermatoloji Birliği Akademisi de Covid-19’un son periyotta öne çıkan semptomlarından birinin de saç dökülmesi olduğunu duyurdu.

OMİCRON BELİRTİLERİ SOĞUK ALGINLIĞINA BENZİYOR

Uzmanlar, “Omicron varyantı soğuk algınlığına daha çok benziyor” yorumunu yaptı.

İngiltere’nin çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Star ise, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi’nin bilgilerine nazaran Omicron varyantında kuru öksürük, boğazda gıcık ve kaşıntının öne çıkan semptomlar olduğuna dikkat çekti. Gazete bilhassa boğazda gıcık ve kaşıntıya dikkat edilmesi gerektiğini yazdı.

Öte yandan halsizlik, burun akıntısı ve hapşırma üzere belirtilerin de olduğu ancak bunların başkalarına nazaran daha hafif geçtiği belirtildi.

OMİCRON VARYANTI BELİRİTLERİ ORTASINDA TAT VE KOKU KAYBI YOK

İlk Omicron varyantı hastalarını tespit edip bunu üst mercilere aktaran Dr. Angelique Coetzee de, “Genelde olağandışı semptomlar görülüyor. Çok halsizlik üzere. Lakin olayların hiçbirinde tat ve koku kaybı yok” dedi.

Güney Afrika’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde vazifeli Dr. Wassila Jassat da, “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron hadiselerinden hastaneye kaldırılanların yüzde 87’si aşı olmayanlar” dedi.

BURUN AKINTISI, BAŞ AĞRISI VE YORGUNLUK BELİRTİ OLABİLİR

İngiliz The Guardian, Soweto kentindeki hastanenin ağır bakım ünitesinin lideri Rudo Mathivha’nın kelamlarına de dikkat çekti. Mathivha, “Şu an Covid-19 hastalarında demografik bir değişim görüyoruz. Gençler yani 20’lerinden 30’larının sonundaki beşerler daha ağır olarak hastaneye geliyor ve ağır bakıma alınıyor. Bunların yaklaşık yüzde 65’i aşısız. Geri kalanlar da tek doz aşılı” dedi. Ama bu demografik farklılığın bir sebebinin gençlerde aşılanma oranlarının düşük olması olabileceği kaydedildi.

İngiltere’de yapılan araştırmalarda, varyantın, Covid’den çok soğuk algınlığına benzediği belirtilirken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk üzere semptomların Omicron’un ayırt edici özellikleri olduğu vurgulandı.

OMİCRON BELİRTİLERİ KLASİK VİRÜS ÖZELLİKLERİNDEN FARKLI

Omicron’un çok görüldüğü İngiltere’deki olaylar tahlil edildiğinde, virüsün en yaygın belirtilerinin burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısı olduğunu bildirdi.

Bunların hiçbiri, ihtarlarda bulunulan öksürük, yüksek ateş yahut tat ve koku alma duyularında eksiklik üzere klasik virüs belirtileri ortasında olmadığı belirtildi.

ZOE Semptom İzleme Çalışması’nı yürüten epidemiyolog Profesör Tim Spector, bilhassa yeni yıl öncesi toplu etkinlikler düşünüldüğünde herkesi ‘dikkatli olmaya çağırdı’. “Umarım beşerler artık Omicron’un baskın özelliği üzere görünen soğuk algınlığı semptomlarını tanırlar” dedi.

‘EVDE KALIN UYARISI’

Spector, “Omicron semptomları yüklü olarak soğuk algınlığı semptomları, burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve hapşırmadır, bu nedenle beşerler Covid olabileceği için konutta kalmalıdır.” tabirlerinde bulundu.

Uyarı, Omicron’un geçmiş varyantlardan daha hafif hastalığa neden olduğuna dair çok sayıda araştırma ile de uyumlu olduğu için epeyce değerli.

OMİCRON BELİRTİLERİ 3 GÜNDE ORTAYA ÇIKIYOR

Sağlık Bakanlığı Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şunları söyledi:
“Bütün dünyada Omicron çok aktif hale gelmiş durumda. Bilhassa İngiltere ve Avrupa’da çok ağır formda Omicron görünüyor. Buralarda hastane yükü de artmış durumda. Bizim ülkemizde şu an için baktığımızda hastane yükünde artış kelam konusu değil; lakin önlemli ve dikkatli olup, hazırlıklı olmak gerekiyor.

Hastane yükümüzde, ağır bakımımızda bir artış kelam konusu değil; lakin sayı çok arttığı için her vakit tehlikenin kelam konusu olduğunu bilmemiz gerekiyor. Omicron’da kuluçka mühleti, şu anki bilgilerimize nazaran daha kısa üzere görünüyor. Vuhan varyantında bu müddet 5 günken, Delta varyantında 4 gün, Omicron’da ise 3 gün üzere görünüyor. Çok da çabuk hasta ediyor, elimizdeki bilgilere nazaran çok da çabuk etrafa bulaşıyor. Çok kısa müddette hastalık ortaya çıkartıyor. Lakin vatandaşlar, ‘bir temasım oldu üzerinden 5 gün geçti, hasta olmayabilirim’ diye düşünmemeli.

OMİCRON VARYANTI NEDİR?

Dünya Sıhhat Örgütü yeni varyant B.1.1.529’u ‘endişe verici tür’ olarak sınıflandırdı ve Omicron olarak isimlendirdi. Bilim insanlarının delta varyantından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu söyledi.

Omicron bir başka ismiyle nu varyantı, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından korku uyandıran varyantlar listesine eklenen beşinci varyant oldu.

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

CİLDİNİZDE BU BELİRTİ VARSA OMİCRON OLABİLİR

İngiltere’nin çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Express, resmi yetkililer ve ZOE isimli araştırma kümesinin teklif ve ikazlarını okurlarıyla paylaştı. Omicron varyantının, Wuhan’dan çıkan corona virüsünden çok daha farklı belirtileri olduğuna dikkat çeken gazete, uzmanların çok daha az bilinen semptomlarını gündeme getirdi.

İngiltere’de Covid-19’a yakalanan bireylerin dahil olduğu anket çalışması ZOE Covid Çalışma programından çıkan sonuçlarda ise birçok insanın umursamadığı kimi semptomların Omicron varyantına işaret ettiği belirtildi.

Daily Express’in haberinde, “Özellikle Omicron varyantı tespit edilenlerde 6 deri hastalığı giderek yayılmaya başlanıyor” denilerek 6 semptoma dikkat edilmesi gerektiği kaydedildi.

Bu semptomlar ise Covid-19 ayağı, çatlak yahut şişmiş dudak, kuru cilt, isilik, kurdeşen ve perniyo olarak da bilinen chilblain olarak sıralandı.

COVID-19 AYAĞI

Makalede, “Resmi makamlar, Covid-19 ayağı olarak bilinen ve ayakta şişme ve kabarcıkların oluşmasına sebep olan bu cilt hastalığını resmi semptomlardan biri olarak görmüyor. Lakin Covid-19’a yakalananlarda bu durumdan sıklıkla şikayet ediliyor” denildi.

İngiliz makamlar tarafından resmi bir semptom olarak görülmeyen “Covid-19 parmağı” son periyotta sıklıkla gündeme gelmeye başladı.

Bu cilt rahatsızlığının kaşıntı ve ağrı yapabildiği ve ayak parmaklarının rengini değiştirebildiği de belirtildi.

KURU YAHUT ŞİŞ DUDAKLAR

Daily Express’in haberinde, “Omicron varyantı giderek daha da çok gribe benzetildiği için, dudakların çatlaması ve kuruması ve ağrı yaratması kaçınılmaz” yorumu yapıldı.

KURU CİLT

Öte yandan gazetenin görüş aldığı uzmanlar, ciltte kuruluğunun da bir semptom olduğunu duyurdu. Ancak bu cilt kuruluğunun göğüs ve uzunluğunda olduğu kaydedilirken bunun kaşıntıya sebebiyet verebildiği de belirtildi.

Uzmanlar göğüs ve boyun bölgesinde kaşıntılı kabarcıklar konusunda ihtarda bulundu.

İSİLİK

İsiliğin vücutta ufak bir alanı kapsadığı ancak bedenin rastgele bir noktasında tespit edilebildiğini açıklayan yetkililer, bilhassa el, ayak ve dirseklerde bu rahatsızlığın meydana gelebileceğini duyurdu.

Haberde, bu cilt rahatsızlığının haftalar boyunca sürebileceği de belirtildi.

KURDEŞEN

Daily Express’in haberinde Omicron varyantı bulaşan şahıslarda görülen bir başka cilt rahatsızlığının da ciltte oluşan kurdeşen olduğu belirtildi.

PERNİYO

Öte yandan birebir makalede, “Semptomlardan biri de perniyo ya da chilblain’e benziyor. Cildin üzerinde mor yahut kırmızı kabarcıklar oluşuyor. Genelde bu semptom gençlerde ortaya çıkarken, kaşıntı yaratmıyor” denildi.

Related Posts

Daima olarak terliyorsanız o hastalığa yakalanmış olabilirsiniz! Bu belirtiler varsa çabucak doktora başvurun, öldürüyor…

Bazı beşerler iki hareketle terleyebilir. Bu onların aslında metabolizmalarının süratli çalıştığını gösterir. Lakin bu durum abartıya kaçıyorsa …

Haftalık Kovid-19 dataları açıklandı: Olay sayısında düşüş

Haftalık Koronavirüs Tablosu “covid19.saglik.gov.tr” sitesinden açıklandı. Buna nazaran, 15-21 Ağustos’ta 80 bin 20 kişinin testi müspet çıktı …

Yoğurt tüketmenin mucizevi faydaları! Saymakla bitmiyor..

Her gün tertipli olarak yoğurt tüketmenin yararları epey fazla.Uzmanlar her gün yoğurt tüketilmesini öneriyor.A, E, B vitaminleri, potasyum …

Lavantanın yararları nelerdir? Kurutulmuş lavanta nasıl kullanılır?

Lavanta, yalnızca vücut sıhhatine yararları olan bir bitki değildir. Lavanta, en az bedensel sıhhat kadar ruhsal sıhhate da güzel gelir …

Operanın yıldızları Haliç’te parlayacak

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “13. Memleketler arası İstanbul Opera Festivali”, 16-30 Temmuz’da Haliç Kongre …

Türk Eczacıları Birliği’den artırım açıklaması

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ilaçlara yüzde 25 artırım getirilmiş ve eczacı karlarında artışa gidilmişti. Düzenlemeleri pahalandıran Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.