Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan MİLGEM daha büyük iş birliklerinin habercisi

Lider Erdoğan, “Geçen yıl İstanbul’da Cumhurbaşkanı Sayın Alvi ile birlikte Babür Gemisi’nin suya indirme merasimine iştirak etmiştik. Bugün de Badr Gemisi’nin Karaçi’de yapılan suya indirme merasiminin sevincini yaşıyoruz. Eylül ayında da İstanbul’da Keybar Gemisi suya indirilecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında, Türkiye tarafından geliştirilen en çağdaş silah ve sensör sistemleriyle donatılan 4 geminin üretim süreçlerinin planlandığı formda devam ettiğini, teslimatın 2023 ağustosundan başlayarak 6’şar ay ortayla yapılacağını belirtti.

Erdoğan bildirisinde, “Pakistan’a her türlü katkı yapmak kardeşliğin gereğiz. Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Pakistan için inşa ettiği MİLGEM korvetlerinden üçüncüsünün suya indirilme merasimine bir görüntü bildiri gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Bedelli Pakistanlı kardeşlerim, değerli konuklar, dost ve kardeş Pakistan için inşa ettiğimiz dört MİLGEM korvetinden üçüncüsünün suya indirilme merasimi vesilesiyle sizleri en kalbi hislerimle muhabbetle selamlıyorum.

Türkiye ve Pakistan’ın kökleri derinlere inan tarihi bağlarının son devirdeki en somut eserlerinden biri olarak gördüğüm bu projenin, ülkelerimize güzel olmasını diliyorum. Savunma Sanayii alanındaki birikimleri dostlarımızla paylaşma irademizin bir nişanesi olan Pakistan MİLGEM Projesi’ni daha büyük iş birliklerinin de habercisi olarak kabul ediyorum.

BİZİM NEZDİMİZDE BAŞKA BİR YERE SAHİPTİR

Pakistan, dünyanın önde gelen coğrafyaları ortasında yer alan Güney Asya’nın en stratejik pozisyonuna sahip ülkesidir. Tarih boyunca bu coğrafya kadim kültürü ve zenginliği ile dünyanın göz bebeği olmuştur. Pakistan ve Pakistan halkı milletimiz ve bizim nezdimizde farklı bir yere sahiptir. Güvenliğini, istikrarını, refahını kendimizle eş tuttuğumuz Pakistan’ın askeri alt yapısının güçlendirilmesi için her türlü katkıyı yapmayı, kardeşlik hukukumuzun bir gereği olarak görüyoruz.

EYLÜL AYINDA SUYA İNDİRİLECEK

Bu anlayışla Pakistan Deniz Kuvvetleri için dört adet MİLGEM sınıfı korvet inşa etmek için başlattığımız projenin salgın devrine karşın belirlenen takvim çerçevesinde gecikme olmadan yürümesini sağladık. İkisi Pakistan’da ikisi ülkemizde inşa edilen gemilerin üretim kademeleri birer birer tamamlanıyor. Geçen yıl İstanbul’da Cumhurbaşkanı Sayın Alvi ile birlikte Babür Gemisi’nin suya indirme merasimine iştirak etmiştik. Bugün de Badr Gemisi’nin Karaçi’de yapılan suya indirme merasiminin sevincini yaşıyoruz. Eylül ayında da İstanbul’da Keybar Gemisi suya indirilecek.

ORTAK GELECEĞİMİZE UZANAN YOLLARI SAĞLAMLAŞTIRACAĞIZ

Ülkemiz tarafından geliştirilen en çağdaş silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin de üretim süreçleri planlandığı halde yürüyor. Hava savunmadan bunun yanında denizaltı savunmaya kadar her türlü askeri vazifesi icra edebilecek bu dört geminin teslimatları 2023 Ağustosundan başlayarak 6’şar ay ortayla yapılacak. Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var. Bunları da etap basamak hayata geçirerek dostluğumuzu perçinleyecek, ortak geleceğimize uzanan yolları sağlamlaştıracağız.

BU YOLDA BİRLİKTE İLERLEYECEĞİZ

Türkiye ve Pakistan olarak istikrarımızı koruyarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak devletlerimizi güçlendirerek bu yolda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum bu hislerle bir sefer daha Karaçi’de suya indirilen MİLGEM üçüncü gemimiz Badr’in Pakistan Deniz Kuvvetlerine iyi olmasını diliyorum projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Dost ve kardeş Pakistan halkını muhabbetle selamlıyorum.

ULUSAL SAVUNMA BAKANLIĞI DUYURMUŞTU

Ulusal Savunma Bakanlığı toplumsal medya hesabından PN MİLGEM’İN 3. gemisi olan “PNS BADR”IN denize indirileceğini duyurmuştu.

 

Related Posts

Bodrum’a 400 milyon euroluk yatırım

Bodrum’da 400 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını söyleyen Bayrak, 16 malikanenin satışa hazır olduğunu ve talebin yüksek olduğunu belirtti …

İspanya’da enflasyon son 37 yılın doruğuna çıktı

Dünyanın güçlü ekonomilerine sahip ülkeleri besin ve güç fiyatlarının körüklediği enflasyon artışını yaşıyor. Enflasyon sayıları beklentilerin …

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Adeyemo’nun Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Yardımcısı Adeyemo’nun 22-24 Haziran’da NATO müttefiki ve ortağı Türkiye’yi ziyaret ettiği …

Merkez Bankası’nın rezervleri açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni açıkladı. Buna nazaran; Merkez Bankası toplam rezervleri 17 …

Kulis bilgisi: Külliye’de Bakan Nebati’yi istemeyenler kimler?

Halk TV’nin Youtube kanalında, ‘Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan ile B YÜZÜ’ programının yeni bölümü yayınlandı. Programın yeni bölümünde …

Koç Holding Başkanvekili Ali Koç ödül alırken neden yukarılara baktı?

İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde 2021 yılının en fazla ihracat yapan ilk 10 firmaya ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.