‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ziyanı araştırılsın’ önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

ÂLÂ Parti’nin TBMM’ye sunduğu “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin siyasi, ekonomik ve toplumsal ziyanlarının araştırılması” önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

ÂLÂ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican tarafından “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin siyasi, ekonomik ve toplumsal ziyanlarının araştırılması” gayesiyle Meclis Başkanlığına araştırma önergesi sunuldu.

“EROZYONA UĞRATTI” 

Önergede “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yasama ve yargı erkleri, yürütme erkinin tahakkümü altında kalmış, siyasi yönetim sistemi tek bir kişinin istek ve isteklerine terk edilmiştir. Tek adam rejiminin anayasal çerçevesini oluşturan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Türkiye Cumhuriyeti’nin prestiji, yapısı ve kurumsal gelenekleri erozyona uğramaktadır. Demokrasimize, kurumlarımıza ve geleneklerimize hasar veren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin siyasi, ekonomik ve toplumsal ziyanlarının Gazi Meclisimizin uhdesinde görüşülmesi gayesiyle Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci hususları mucibince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini hürmetlerimizle arz ederiz” denildi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN DERİN SİYASİ VE EKONOMİK KRİZİNİ YAŞATTI” 

Önergenin münasebet kısmında ise cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği ziyan şöyle anlatıldı:

*Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yasama ve yargı erkleri, yürütme erkinin tahakkümü altında kalmış, siyasi yönetim sistemi tek bir kişinin istek ve isteklerine terk edilmiştir. Tek adam rejiminin anayasal çerçevesini oluşturan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Türkiye Cumhuriyeti’nin prestiji, yapısı ve kurumsal gelenekleri erozyona uğramaktadır.

*İradenin ve yönetimin tek bir noktada temerküz ettiği siyasal yapı sebebiyle Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşamaktadır. Eğitimden sıhhate, iktisattan adalete, kişi hak ve hürriyetlerinden ulusal güvenliğe kadar geniş bir alanda çok istikametli bir kriz hali kelam bahsidir.

*Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde; yargı kararları, gündelik siyasi hesapların modülü haline getirilmiş, yargıçlar ve savcıların yer ve yetki teminatları gasp edilerek verdikleri ve verecekleri kararların siyasi irade tarafından denetim altına alınması amaçlanmıştır. Devlet olma vasfının temelinde yatan adaleti sağlama yükümlülüğü yara almıştır.

*Merkez Bankası başta olmak üzere gelenekleri ile güçlenerek yaşayan pek çok kritik devlet kurumu keyfi bir idarenin sonucunda istikrarsızlaştırılmıştır. İktisadın kozmik ve bilimsel metotları terk edilmiş, liyakatsiz atamalar sonucu Türk milleti derin bir yoksulluğa ve yoksunluğa sürüklenmiştir.

*Devletin yasama erkinden sorumlu olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kanun yapma yetkisi Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile gölgelenmiştir. Gazi Meclisin en temel sorumluluklarından biri olan bütçe hakkı dahi elinden alınmıştır.

*Devlet mefhumu ve iktidar partisi ortasındaki hudutların giderek silindiği bir siyasal tabanda, Türkiye’nin kalkınması ve ilerlemesi mümkün görünmemektedir. Devletimizi, bir kişinin iki dudağı ortasına mahküm eden, demokrasimize, kurumlarımıza ve geleneklerimize hasar veren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin siyasi, ekonomik ve toplumsal ziyanlarının Gazi Meclisimizin uhdesinde görüşülmesi gerekliliği hasıl olmuştur.

AKP VE MHP REDDETTİ

DÜZGÜN Parti’nin sunduğu önerge, AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi.

Related Posts

Özel: Polisin cebine girecek para 258, hemşirenin 222 lira azalıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Özel, internet medyası ve sosyal medyaya yeni …

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Ukrayna’da son 10 günde 170 paralı savaşçı yok edildi

Şoygu, başşehir Moskova’da askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.Rus …

Cyle Larin’in Club Brugge’deki maaşı şaşırttı

Beşiktaş’tan ayrılan Cyle Larin’in adresi Club Brugge oldu. Kanadalı golcü Belçika takımıyla mukavele imzalayıp formayı giydi. Larin’in Brugge …

Yunanistan unsurlarınca geri itilen 36 sığınmacı kurtarıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı grupları, 2 Temmuz saat 09.15 sıralarında, Çeşme ilçesi açıklarında bir küme sığınmacı olduğuna yönelik bilgi edindi …

Marmaris’te zarganayı köpek balığı sandılar, paspasla kovaladılar

Muğla’nın Marmaris ilçesinde kıyıda yüzen insanların ortasına giren balık, köpek balığı zannedildi. Paylaşılan imajlarda balığın denizde yüzenler …

Babacan’dan ‘enflasyon’ reaksiyonu: Tekrar maşallah çok hassas tartmışlar

DEVA Genel Lideri Ali Babacan, haziran ayı enflasyon bilgilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) reaksiyon gösterdi. DEVA önderi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.