Daikin Türkiye VRV Üretim Tesisi açıldı

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, düşük enerji tüketimleri ve düşük karbon salımları sayesinde çevreye ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayan VRV dış ünite sistemlerinin Hendek üretim tesislerinde üretilme kararının, hem Daikin Türkiye Üretim Tesisi’ne hem de ülkeye duyulan uzun vadeli güvenin çok önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Daikin Türkiye’nin Sakarya Hendek Fabrikası’da yatırım tutarı 13 milyon avro olan VRV Üretim Tesisi hizmete alındı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı açılış töreninde konuşan Vali Çetin Oktay Kaldırım, kentin; proje odaklı, hedefli çalışan, vizyonunu iyi ortaya koymuş, sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir üretim merkezi olmayı hedeflediğini söyledi.

Kentin, ülkenin ihracat odaklı büyüme hamlesine çok ciddi katkı vereceğine işaret eden Kaldırım, “Sakarya, tarım alanlarına dokunmayacak, yeşil üretim yapacak, yeni nesil alanlarda üretim gerçekleştirecek, tarımda, turizmde ve sanayide de el ele verip büyüyecek bir şehir.” dedi.

Vali Kaldırım, yazılıma, inovasyona, tasarıma, prototiplemeye odaklandıklarını dile getirerek, “OSB’lerimiz çok uyumlu çalışıyor. Özellikle insan kaynağını daha iyi noktaya getirebilmesi için mesleki, teknik eğitim, girişimcilik, kuluçka merkezleri kurma gibi güzel projelerimiz olacak.” diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de Sakarya’nın spor, turizm, kültür, tarım ve sanayi şehri olduğunu vurgulayarak, “Üretim gücümüz ve uluslararası ulaşım ağlarıyla entegre yapımız sayesinde sanayinin en güçlü merkezlerinden birini oluşturmaktayız. Sahip olduğumuz bu avantajı en iyi şekilde değerlendirmek için el birliğiyle çalışıyoruz. Bu gayretlerimiz neticesinde üretim organizasyonumuz her geçen gün artıyor.” ifadelerini kullandı.

“Yatırımlarımız bundan sonra da devam edecek”

Daikin Avrupa Başkanı Toshitaka Tsubouchi de dünya iklimlendirme pazarındaki son gelişmelerden bahsederek, şunları kaydetti:

“Türkiye yaklaşık 84 milyon nüfusuyla büyük bir ülkedir. Ayrıca dünyanın önde gelen tüketim pazarlarından biri, AB ülkeleri, Orta Doğu ile Daikin Türkiye’ye bağlı Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan, Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan ve KKTC ülkelerine ihracat yapan kritik bir üs konumundadır. 2011 yılında Airfel firmasını satın alarak Daikin Grup şirketleri bünyesine dahil ettik ve Daikin Türkiye firmasını kurduk. O dönemden günümüze Daikin markasını daha da yaygınlaştırmak için satış faaliyetlerimizi hızlandırmaya, Hendek fabrikamızın üretim kapasitesini artırmaya ve konut tipi ürünlerin tasarım yapısını güçlendirmeye yönelik yatırımlarımıza aralıksız devam ettik. Yatırımlarımız bundan sonra da devam edecek.”

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder de Daikin’in, mucidi olduğu VRV sistemlerini teknolojik gelişmeler ve uygulama ihtiyaçları doğrultusunda sürekli güncelleyerek geleceği kurgulamaya devam ettiğini dile getirerek, “Sakarya Hendek’te üretmeye başladığımız VRV dış üniteler, iklimlendirme sistemlerinde en yüksek sezonsal verimliliğe sahip ürünler arasında yer alıyor. Düşük enerji tüketimleri ve düşük karbon salımları sayesinde çevreye ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayan bu sistemlerin, Hendek üretim tesislerimizde üretilme kararı hem Daikin Türkiye Üretim Tesisine hem de ülkemize duyulan uzun vadeli güvenin çok önemli bir göstergesidir.” diye konuştu.

AA / Emre Ayvaz – Ekonomi

Related Posts

Burcu Biricik Tatile Çıktı! Kırmızı Mayosuyla Sosyal Medyayı Salladı

Kanal D’de ekrana getirilen Camdaki Kız dizisinde hayat verdiği “Nalan” karakteri ile izleyici karşısına çıkan ünlü oyuncu Burcu Biricik, sezon …

Aslı Hünel, elbiseyle denize girdi

Ünlü müzikçi Aslı Hünel, eşi Savaş Yurtsever ile birlikte Yalıkavak’taki bir plajda görüntülendi. Denize elbiseyle girdiği görülen Hünel …

İbrahim Tatlıses ve Ahmet Tatlıses arasındaki ipler koptu! Soluğu mahkemede aldı

Uzun zamandır oğlu Ahmet Tatlıses’le dargın olan İbrahim Tatlıses, Babalar Günü’nde sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak oğlunu hedef …

Yeni şarkı

Sözü ve müziği Matiz’e ait eserin düzenlemesi Özgür Akgül ve Matiz ortaklığına ait. ‘Karakol’, dokunaklı ve dramatik temasıyla dikkat çekecek.

Yeşilçam’ın usta ismi Cüneyt Arkın hayatını yitirdi: Fatma Girik’in vefatının akabinde bu türlü seslenmişti…

Yeşilçam sinemasının usta oyuncularından Cüneyt Arkın, dün gece kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Arkın’ın 24 Ocak’ta vefat eden Fatma …

Turizmcilerden farklı teklif: “Ucuz alternatiflerle lüks saat hırsızlığını durdurun”

İtalya’daki turizmciler, ülkelerinde gerçekleşen hırsızlıklara karşı değişik tedbirler sundu.  Times’ın haberine nazaran, Napoli, İtalya’daki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.