Erdoğan’ın özel tercümanı Fatima Kavakcı Abushanab’tan Kemal Kılıçdaroğlu’na kabahat duyurusu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın temaslarında mütercim olarak misyon yapan Merve Kavakcı’nın kızı Fatima Gülhan Kavakcı Abushanab, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hata duyurusunda bulundu.

Kavakcı’nın avukatı Sezgin Tunç toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, kamu vazifesi söz eden müvekkilini ‘hedef aldığı‘ gerekçesiyle Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunduğunu duyurdu.

Tunç’un paylaşımında yer verdiği cürüm duyurusu dilekçesinde, müvekkilinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde milletlerarası bağlar uzmanı ve danışmanı olarak vazife yaptığı, üniversite tahsilini ise yurt dışında tamamladığı aktarıldı.

Buna karşın Kavakcı hakkında son vakitlerde, kamusal misyon ve faaliyetleri nedeniyle aleyhinde sistematik kampanyalar yürütüldüğü savunulan dilekçede, ‘nefret ve ayrımcılık söylemi içeren haber, toplumsal medya paylaşımı ve yorumlarla‘ kişilik haklarının ihlal edildiği öne sürüldü.

Kılıçdaroğlu’nun da ‘Kavakcı’nın kişilik haklarına atak oluşturan’ beyanlarda bulunduğu savunulan dilekçede, “Şüphelinin, müvekkile karşı hareketleri nedeniyle ‘tehdit’, ‘nefret’ ve ‘ayrımcılık’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kamu görevlisine hakaret’ ve resen tespit edilecek cürümlerden cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını talep ederiz” tabiri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta Erdoğan’ın ABD Lideri Joe Biden’la görüşürken özel tercüman kullanmasını eleştirmişti.

Kılıçdaroğlu şu tabirleri kullanmıştı:

  • Erdoğan ne vakit diplomatik görüşmelerde tercüman olarak yanına o hanım kızımızı aldıysa, ya milyonlarca kaçak sığınmacı ülkemize girdi ya da bedeli milletimize çok yüksek olan mukavelelere imza attırdılar.
  • Çevirmen hanım kızımızdan, yüzbinlerce Afgan sığınmacının ülkemize gelmesine yol açan o toplantıda Biden ile neler konuşulduğunu seçimlerden sonra devletimize açıklamasını talep edeceğiz. Verilen her yetki, sorumluluğu ile birlikte gelir. Kendisi de bunu bilecek yaştadır.

“NEDEN BİR DIŞİŞLERİ MENSUBU GİRMİYOR DA ABD VATANDAŞI BİRİ GİRİYOR?”

Kılıçdaroğlu daha sonra ‘hanım kız’ tabiri nedeniyle amaç alanlara da şu karşılık vermişti:

  • Benim asıl eleştirdiğim nokta görüşmeye özel tercümanın girmesi. Ayrıyeten bildiğim kadarıyla ABD vatandaşı. Ben buna itiraz ettim. Bana cevap olarak ‘Anadili üzere İngilizce biliyor’ diyorlar. Burada sorun İngilizce değil, İngilizce düzeyi değil. Neden bir Dışişleri mensubu girmiyor da ABD vatandaşı biri giriyor. Bildiğim kadarıyla Türk vatandaşı da değil.
  • Bu olmaz. Ben buna itiraz ediyorum, onlar ‘İngilizcesi iyi’ diye karşılık veriyorlar. Dışişleri’nde çok düzgün İngilizce bilen birçok diplomatımız, işçimiz var. ‘Hanım kız‘ sözüne gelince. Bu Anadolu’da yaygın formda kullanılan, nezaket yüklü bir hitaptır. Benim eleştirilerime karşılık veremeyince buradan saldırıyorlar. Komik bir durum. Fakat onlar halktan Anadolu’dan koptukları için bu kavramları da unuttular. Kibirlerinden ‘hanım kız’ hitabının bile ne manası geldiğini unutmuş görünüyorlar.

Related Posts

Galatasaray İkinci Başkanı Metin Öztürk: Mayıslar bizimdir

Süper Lig ‘in 3. haftasında deplasmanda Ümraniyespor’u mağlup eden Galatasaray ‘da ikinci başkan Metin Öztürk, karşılaşma sonrasında protokol …

Beşiktaş, Dele Alli’nin ardından bir transferi daha bitirdi! İşte sözleşme detayları

Beşiktaş transferin bitmesine sayılı günler kala üst üste hamleler yapmaya devam ediyor. Everton’dan İngiliz yıldız Dele Alli’yi bitirme …

Sivasspor’da Rıza Çalımbay’dan Malmö’ye sitem! ‘Hoş geldiniz demediler’

Sivasspor’da Teknik Direktör Rıza Çalımbay, UEFA Avrupa Ligi play-off turu ilk maçında İsveç ekibi Malmö’ye 3-1 yenildikleri karşılaşmanın …

Velid: Türk askeri olmasa ölürdük!

Suriyeli Velid Ömer, ölen kişinin 4 gün aç ve susuz bırakılıp, darbedildiğini belirterek, “Rahmetli olanı bize taşıttılar. Hapisteydik daha …

Başakşehir – Antwerp maçı ne vakit, saat kaçta ve hangi kanalda yayınlanacak?

Başakşehir UEFA Konferans Ligi play off tipi birinci maçında meskeninde Belçika grubu Antwerp’i konuk edecek. Avrupa kupalarında 41. maçına …

Mersin’de 24 gündür kayıp olan kişinin cansız vücudu bulundu

Tarsus ilçesinde 24 Temmuz Pazar günü Hacıhamzalı Mahallesi’ndeki konutundan bamya ve üzüm toplamak için bahçeye gittiği öğrenilen Uğur Taşyürek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.