Fitch, kredi notunu düşürdü, uzman isim Türkiye’nin düştüğü ligi işaret etti: Tebrikler ‘beterodox’ iktisada

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdiğini, görünümünü ise “negatif” olarak teyit ettiğini açıkladı.

Bloomberg’de yer alan habere nazaran; Fitch’in yaptığı değerlendirmede kredi notunun düşürülmesi hakkında şu sözlere yer verildi:

“Artan geriye dönük endeksleme riskleri, liranın ek olarak paha kaybetmesi ve döviz kuru geçişkenliğinin hem sürat hem de büyüklük olarak artması nedeniyle yörünge epey belirsizliğini koruyor. Fitch, süratli kredi büyümesinin suratını azaltmaya yönelik seçici makroihtiyati siyasetlerin, makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını düşünmektedir.”

MERKEZ’İN FAİZİ SABİT TUTMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Fitch yayımladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), süratle yükselen enflasyona, Ukrayna’daki savaşın emtia piyasaları üzerindeki tesirine ve birçok gelişmiş ekonomilerde sıkılaşan para siyasetine karşın siyaset faizini Aralık 2021’den bu yana yüzde 14’te tuttuğuna dikkat çekti.

ENFLASYON 2023’TE YÜZDE 57’YE GERİLEYECEK

Kuruluş, 2022’de yıllık enflasyonun ortalama yüzde 71,4’e yükseleceğini, 2023 yılında ise bu oranın yüzde 57’ye gerileyeceğini duyurdu.

İKTİDARIN ‘HETERODOKS’ SİYASETLERİNE TEPKİ

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, Türkiye’nin kredi notunun B+’dan B’ye düşürülmesinin akabinde, son periyotta atılan ekonomik adımların işlevsizliğini “beterodox” sözüyle tiye aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bu yılın başında “Ortodoks siyasetleri bir tarafa koyduk, artık heterodoks siyaset var” kelamlarını sarf etmesinin akabinde geliştirilen siyasetlerin sırf ekonomik çöküşün derinleşmesine sebep olduğunu ima eden Cibre, Türkiye’nin notunun düşürüldüğü düzeye sahip öteki ülkeleri de belirterek durumun vahametini gözler önüne serdi.

TÜRKİYE ARTIK NİJERYA SINIFINDA

Bu nota sahip öbür ülkelerin Bolivya, Kamerun, Kosta Rika, Lesoto, Mongolya ve Nijerya olduğunu vurgulayan Cibre, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Fitch notumuzu B düzeyine yani “yüksek spekülatif” düzeye indirdi. Bu nota sahip başka ülkeler; Bolivya, Kamerun, Kosta Rika, Lesoto Mongolya Nijerya ve artık Türkiye. Tüm Tebrikler “beterodox” iktisat idaresine…”

NE OLMUŞTU?

Ocak ayında MÜSİAD Genişletilmiş Liderler Toplantısı’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, burada yaptığı konuşmada, iktisatta ‘heterodoks’ siyasetleri izleyeceklerini belirterek “Ortodoks siyasetleri bir tarafa koyduk, artık heterodoks siyaset var” açıklamasında bulunmuştu.

HETERODOKS SİYASET NEDİR?

Heterodoks iktisat, klasik iktisat olarak anılan ve ekseriyetle neoklasik iktisatla çelişen ya da ötesine geçen, ifşaatçılar tarafından temsil edilen, ana akım iktisadın dışında kabul edilen ekonomik fikir okullarına atıfta bulunur. Bir kesimi olarak neoklasik yahut öteki ortodoks ekonomiyi içerebilen çeşitli ekonomik okulları ve metodolojileri dikkate almak manasına gelir. Heterodoks iktisat, başkaları ortasında kurumsal, sosyalist, Marksist, feminist, ekolojik ve toplumsal iktisat üzere çeşitli başka alışılmışın dışında yaklaşımları söz eder.

Related Posts

Genç müteahhite pusu kuru öldürenler tanıdık çıktı!

Geçen pazar günü ağaçlık alanda cansız bedenine ulaşılan Emre Öztürk’ün vücudunda 17 bıçak darbesine rastlandı. Asayiş Şube Müdürlüğü …

Merkez Bankası’nın faizi beklentisi yüzde 14 oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısı bu hafta 18 ağustos perşembe günü gerçekleştirilecek. Para …

ASELSAN yılın birinci yarısını güçlü büyüme ile tamamladı

Şirket kârlılıklarının açıklandığı bu devirde ASELSAN’dan 2022 yılı birinci yarı finansal sonuçlarına ait bir açıklama yapıldı. Yatırımlara …

219 milyon lirayı tadilatlar yuttu

Çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulan Ziraat Bankası’nda da kamuda önemli boyutlara ulaşan israfın bir …

Yarın BİM hoşluk eserleri ile genç kızların gözdesi oluyor! İşte BİM 9 Ağustos aktüel kataloğu

Artan hayat pahalılığı vatandaşların ucuzlukları takip etmesine neden oldu. Çabucak çabucak her gün gelen artırımlar ve vatandaşın düşen alım …

Petrol fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı

Petrol piyasalarda arz daralmasına ait kaygıların yer kazanmasıyla yeni haftaya yükselişle başladı. Brent petrolün varil fiyatı 100 dolarlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.