İtalya’dan yapay zekâ girişimleri için 150 milyon Euro’luk fon

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin yapay zekâ (AI) alanındaki kabiliyetini artırmak için 100 milyon sterlin (124 milyon dolar) fon ve özel görev komitesi oluşturulacağını bildirmesinin ardından bir adım da İtalya’dan geliyor.

İtalya, yapay zekâ konusunda öne çıkmak isteyen ülkelerden biri olmak için çalışmalara başladı.

Hükümet, Yapay Zekâ Stratejik Programı’nın bir parçası olarak, kalkınma bankası Cassa Depositi e Prestiti (CDP) tarafından yapay zekâ alanındaki girişimleri desteklemek için 150 milyon Euro’luk bir fon başlatacak.

İtalya’nın teknolojik inovasyondan sorumlu kabine müsteşarı Alessio Butti, dün devlet destekli fonun bilgisini verdi.

Butti, “Amacımız, İtalyan endüstrisinin bağımsızlığını artırmak ve sektördeki becerimizi geliştirmek için ulusal kapasitemizi geliştirmek. İşte bu nedenle, İtalya’da yapay zekâ üzerine çalışma, araştırma ve programlamanın teşvik edilebilmesi için en yenilikçi girişimler için bir yatırım fonu oluşturmak üzere CDP ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

İtalya, 2021’de 2022-2024 Yapay Zekâ Stratejik Programı’nı kabul etti. Program, hükümetin üç yıl boyunca uygulayacağı 24 politikayı özetliyor. Yapay zekânın yerel gelişimini desteklemeye yönelik çalışmaların ötesinde, uluslararası araştırmacıları çekmek için doktora sayısının artırılması da yer alıyor. Ayrıca, kamu yönetimi için veri altyapısının oluşturulmasını ve GovTech’te çalışan ve kamu sektöründeki kritik sorunları çözmek isteyen girişimlere özel desteği hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir