James Webb Uzay Teleskobu’ndan yeni imgeler paylaşıldı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dün James Webb Uzay Teleskobu’ndan cihanın en net fotoğraflarını paylaşmıştı.

Bugün de en gelişmiş teleskobun çektiği kozmosun görenleri hayran bırakan fotoğrafları gelmeye devam etti.

Canlı yayında paylaşıldı

James Webb Uzay Teleskobu’nun 7 aylık uzay seyahati sırasında çektiği fotoğraflar, ABD’nin Maryland eyaletindeki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden yapılan canlı yayınla tüm dünyayla paylaşıldı.

Fotoğraflar ortasında, dünyadan bin 150 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinde dönen WASP 96-b olarak isimlendirilen dev gaz kütlesi, Southern Ring (Sekiz Patlama) isimli gaz bulutu, Carina Nebula isimli bir gaz bulutu ve Stephans Quintet (Stephan Beşlisi) isimli dev şok dalgaları ve gelgit kuyruklarını gösteren bir galaksi kümesi yer aldı.


“Yıldızların nasıl geliştiğine dair anlayışımız değişecek”

NASA, fotoğrafları “erken kozmosun şimdiye kadar çekilmiş en derin ve en keskin kızılötesi görüntüsü” olarak nitelendirerek, “James Webb’den gelen yeni detaylar, yıldızların nasıl geliştiğine ve etraflarını nasıl etkilediğine dair anlayışımızı değiştirecek” sözlerini kullandı. Elde edilen imgelerin, mümkün diğer yaşanabilir gezegenlerin keşfi için ehemmiyet taşıdığı belirtildi.


WASP 96-b gaz kütlesi

James Webb Uzay Teleskobu’nun fotoğrafladığı dev gaz kütlesi WASP-96b, bir ötegezegenin farklı dalga uzunluklarında ışıklar içeren en detaylı spektrumu olarak biliniyor. Dünya’dan bin 150 ışık yılı uzaklıkta bulunan WASP-96b’nin, Jüpiter’in kütlesinin yarısına sahip olduğu ve her 3.4 günde bir yıldızının etrafındaki bir yörüngeyi tamamladığı belirtiliyor.


Southern Ring

Southern Ring isimli gaz kütlesinin Dünya’dan 2 bin ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtildi. Tıpkı vakitte “Sekiz Patlama” olarak da isimlendirilen Southern Ring’in, ölmekte olan bir yıldızın etrafında genişleyen bir gaz bulutu içerdiği belirtildi.


Stephans Quintet

İHA’nın haberine nazaran, James Webb tarafından görüntülenen Stephan’s Quintet (Stephan Beşlisi) galaksi kümesinin imajı, galaksilerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini ve etkileşimlerinin galaktik evrimi nasıl şekillendirebileceğini ortaya koyduğu belirtildi. Birinci olarak 1787’de keşfedilen bu kompakt galaksi kümesinin, Pegasus takımyıldızından 290 milyon ışık yılı uzaklıkta yer aldığı aktarıldı.


Carina Nebula

Dünyadan 7 bin 600 ışık yılı uzaklıkta bulunan Carina Nebula gaz bulutunun, gökyüzündeki en büyük ve en parlak bulutsulardan biri olduğu ve güneşten çok daha büyük kütleli birçok yıldıza mesken sahipliği yaptığı belirtildi.


“James Webb, NASA’nın en güzellerini temsil ediyor”

NASA Lideri Bill Nelson, fotoğrafların paylaşılmasından sonra yaptığı açıklamada, “James Webb, NASA’nın en düzgünlerini temsil ediyor” tabirlerini kullanarak, “Bizi, bilim için risk almak ve ilham almak için ileriye taşıma yeteneğimizi koruyor. Keşfetmeyi ve insanlık için bir adım daha atmaya yürek etmeyi asla bırakmak istemiyoruz” dedi.


İlk fotoğraf dün paylaşılmıştı

Adını 2002’de NASA’nın Apollo programından sorumlu müdürü olan James E. Webb’ten alan ve 6.5 metre genişliğinde altın kaplama bir aynayla donatılan James Webb’in elde ettiği birinci renkli imaj dün kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Related Posts

WhatsApp Web nasıl kullanılır?

WhatsApp Web, herhangi bir web tarayıcı üzerinden WhatsApp’ı dilediğiniz bilgisayarda kullanmanızı sağlıyor. Kurulum gerektirmemesiyle …

Windows 11 İçin Geliştirilen İlk Widget Ortaya Çıktı

Windows cihazlarımızda kullanıcı deneyimini geliştiren widgetlar olmasına hiç de yabancı değiliz. Özellikle bilgisayarlarını kişiselleştirmek ve …

Ölümlere Yol Açan Hava Olayı Isı Kubbesi Nedir?

İklim krizi bugünün ve geleceğimizin tartışmasız gerçeği. Dünya insan kaynaklı tetikleyiciler sebebiyle giderek daha sıcak bir yer haline geliyor …

OnePlus 10RT Geekbench’te görüntülendi! İşte özellikleri

Akıllı telefon dünyasına kazandırdığı ürünlerle adından söz ettiren OnePlus, sektördeki yerini büyütmek için çalışmalarını sürdürüyor …

İki dev şirket, Elon Musk’ın Starlink’ine karşı güçlerini birleştiriyor

İnternet uydu operatörleri OneWeb ve Eutelsat, SpaceX’in Starlink’ine daha güçlü bir rakip olma umuduyla birleşmeyi planlıyor. Birleşmenin 2023 …

FIFA 23’ün oynanış videosu yayınlandı

Electronic Arts, bu yıl piyasaya süreceği FIFA 23’ün ilk oynanış videosunu yayınladı. HyperMotion 2.0 teknolojisinden güç alan FIFA 23 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.