Muğla’da çevreciler ayakta: Akyaka’yı talandan vazgeçin

Muğla’nın Ula ilçesinde “Sakin Kent” unvanlı Akyaka Mahallesi’nde vatandaşın yıllardır mesire alanı olarak kullandığı bölgeye çok sayıda şezlong konularak kıyının işgal edildiğini belirten çevreciler hareket yaptı. Açıklama yapmak için bölgeye girmek isteyen çevrecilere jandarma mani oldu.

Muğla’nın Ula ilçesinde “Sakin Kent” unvanlı Akyaka Mahallesi’nde halkın yıllardır mesire alanı olarak kullandığı bölgeye çok sayıda şezlong konularak vatandaşın kıyısının işgal edildiğini belirten çevreciler hareket yaptı. Mahallede evvel yürüyüş yapan, akabinde açıklama yapmak için bölgeye girmek isteyen çevrecilere jandarma mani oldu. Muğla Etraf Platformu (MUÇEP) açıklama yaptı.

Akyaka Orman Kampı’nda yasaya ters ve işletme planına uymayan uygulamalara son vermek hedefiyle çevreciler bölgede aksiyon yaparak “Anayasaya ters olan halkın kıyıyı, kıyı şeridini, piknik alanlarını hür kullanımının önündeki mahzurları kaldırın.

Muğla Valiliği, Ula Belediyesi ve Gökova Orman İşletme Şefliğini Akyakalılar olarak bir sefer daha yasalar ve kamu faydasına alışılmamış işler yapmamaya davet ediyoruz. Akyaka’yı, Gökova’yı talan projelerinden vazgeçin” sözlerine yer verildi. Protesto yürüyüşü yapan ve akabinde bölgeye girip, açıklama yapmak isteyen çevrecilere jandarma pürüz olsa da aksiyoncular daha sonra alana girerek şezlongları topladı.

HALKA HÜR OLAN YERLERDEN GİRİŞ FİYATI ALINAMAZ

MUÇEP Gökova Meclisi ismine bahse ait yapılan basın açıklamasını okuyan Candan Süsoy, şunları söyledi:

“A Tipi Mesire Yeri olan Akyaka Orman Kampı, Muğla Valiliği’nin vakıf görünümündeki ticari şirkete verildiği günden beri her yıl artan boyutlarda kamu faydasına ters olarak ticarileştiriliyor. 8 sene evvel tel örgülerle halkın kıyıya girişi engellendiğinde örgülerin kaldırılmasını sağlamıştık.

Fakat, geçen mühlet içerisinde mesire alanı içerisinde halkın hür kullanım alanları fiyatlı hale getirilerek daraltma teşebbüsleri son bulmadı. Burada vatandaşlar işgal öncesi piknik yapıp denize girilebiliyordu. Sonra ahşap platformlar ve çitlerle halkın kullanımından koparıldı, şezlonglar konularak kullanımı fiyatlı hale getirildi.

Yetmezmiş üzere artık de geri plandaki piknik masaları kaldırılıp büsbütün şezlonglarla kaplanarak halkın özgür kullanımına kapatıldı. Ayrıyeten buradaki çocukların oyun parkı dahi ortadan kaldırılarak tekrar şezlonglarla donatıldı, ticari alana dönüştürüldü.”

BELEDİYE VE ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ SESSİZ KALIYOR

Ula Belediyesi’nin de duruma müdahale etmediğini belirtildiği açıklamada,

“Burası Ula Belediyesi tarafından ticarileştirilerek halktan koparıldı. Ayrıyeten yasal olmayan bu duruma orman kampı mukaveleyle ismi geçen kurumun işletmesine devreden Gökova Orman İşletme Şefliği de sessizliğini koruyor. Görünen odur ki; kamu idaresinden sorumlu tüm kurumlar maddeleri ve kamu faydasını bir kenara bırakarak kamusal alanların rant alanına dönüştürmek konusunda şahsen kendileri işbirliği yapmaktadırlar.

Kıyı Kanunun 5. Unsuru ‘Kıyılar, Devletin karar ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve hür olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve kıyı şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu faydası gözetilir’ diyor. Yani şirketin yaptığı tam zıddı. Şirket, kampın işletmesinden kazandığı yetmiyormuş üzere halkın hür kullanım alanlarına da göz dikerek her santimetrekaresinden rant devşirme uğraşına girmiştir” denildi.

KANUNLARA MUHALİF UYGULAMALARA SON VERİN

Muğla Valiliği’nin yasa tanımazlığını Akyakalıların daha evvelki teşebbüsler çok yeterli bildiklerinin de belirtildiği açıklamanın devamı şöyle:

Valilik, geçtiğimiz yıl Aralık ayında onaysız ve yetkisini aşarak kesin korunacak hassas alandaki ormanımızı tahrip ederek başlattığı Akyaka’ya etraf yolu projesi ile ilgili verdiğimiz dilekçelere aylar geçmesine rağmen hala cevap vermemiştir.

Cürmün kabulü manasına gelen bu sessizlik karşısında Akyakalılar Cumhuriyet Savcılığına hata duyurusunda bulunuldu. Muğla Valiliği, Ula Belediyesi ve Gökova Orman İşletme Şefliğini Akyakalılar olarak bir defa daha yasalar ve kamu faydasına ters işler yapmamaya davet ediyoruz.

Akyaka Orman Kampında yasaya karşıt ve işletme planına uymayan uygulamalara son verin. Halkın kıyıyı, kıyı şeridini, piknik alanlarını özgür kullanımının önündeki pürüzleri kaldırın. Akyaka’yı, Gökova’yı talan projelerinden vaz geçin. MUÇEP Gökova Meclisi olarak yasa tanımayan bu uygulamalara karşı kararlı uğraşımızı sürdüreceğimizi kamuoyuna ve basına hürmetle duyururuz.”

Çevreciler, basın açıklamasının akabinde Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Gökova İşletme Şefliği hakkında, kıyı kanununa ve orman kampı işletme planına alışılmamış faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle hata duyurusunda bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.