NATO, Ukrayna’ya desteğini artıracak

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın toplantısı düzenledi. NATO’nun Rusya’nın işlediği savaş suçlarını kınadığını ve Ukrayna’ya desteği arttırma konusunda anlaştığını aktaran Stoltenberg, Rus ordusunun son günlerde Ukrayna’da işlediği savaş suçlarına değinerek, “Müttefikler, yakın zamanda Rusya’nın kontrolünden kurtarılan Bucha’da ve diğer yerlerde gördüğü korkunç savaş suçlarını kınıyor” dedi.

Stoltenberg, “Bu vahşetlerin sorumlularının adalete teslim edilmesi gerekir. NATO müttefikleri uluslararası soruşturma çabalarını destekliyor” dedi.

NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya desteği güçlendirmek konusunda anlaştığını belirten Stoltenberg, “Müttefikler çok şey yapıyor ve daha fazlasını yapmaya kararlılar. Cesur Ukraynalıların evlerini ve ülkelerini savunmasına ve işgalci güçleri geri püskürtmesine yardımcı olmak için müttefiklerimiz insani yardım ve mali desteği artırıyor” dedi.

Stoltenberg, NATO’nun siber güvenlik yardımı da dahil olmak üzere Ukrayna’nın kimyasal ve biyolojik tehditlere karşı korunmasına yardımcı olacak ekipman sağlanacağını da sözlerine ekledi.

“Gürcistan ve Bosna Hersek’te savunma yetenekleri güçlendirilecek”

Stoltenberg, müttefikler ve ortakların savunma yeteneklerini güçlendirmelerine ve kendilerini savunmalarına yardımcı olma konusunda NATO üyelerinin anlaştıklarını söyleyerek, “Gürcistan ve Bosna-Hersek de dahil olmak üzere diğer ortaklara yardım etmek ve kendilerini savunma yeteneklerini güçlendirmek için farkındalık, güvenlik, iletişim ve siber gibi alanlarda geniş bir NATO paketi aracılığıyla desteğimizi artırabiliriz” dedi.

“Bu savaşın NATO ile Rusya arasında bir savaşa dönüşmesini önleyeceğiz”

Stoltenberg, NATO müttefikleri ve ortakları tarafından getirilen yaptırımların “Putin’in savaş makinesine zarar verdiğini” belirterek, NATO’nun savaşın büyümesini önlemeyi amaçladığını açıkladı. Stoltenberg, “Önemli olan, NATO müttefiklerimizin Ukrayna’ya askeri desteğinin yanı sıra insani, mali ve savunma desteği sağlamasıdır. Aynı zamanda NATO’nun ana sorumluluğu müttefiklerimizi korumak ve savunmak ancak bu çatışmanın NATO ile Rusya arasında tam teşekküllü bir savaşa dönüşmesini önlemektir” dedi.

“NATO müttefikleri Ukrayna’ya asker göndermeyecek”

Stoltenberg, “NATO, doğrudan çatışmaya dahil olmayacak. NATO müttefikleri Ukrayna’ya asker göndermeyecek. Ancak Ukrayna’ya birçok farklı şekilde destek sağlamaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Donbass’ta büyük bir çatışma bekliyoruz”

Savaşın bitmesi gerektiğine dikkat çeken Stoltenberg, “Bu savaşı bitirmenin en kolay yolu, Putin’in tüm birliklerini geri çekmesi ve savaşı sona erdirmek için ciddi diplomatik çabalara girmesidir. Ancak gerçekçi olmamız gerekiyor ki Putin’in hedefini değiştirdiğine dair hiçbir belirti yok. Yani bir Rus geri çekilişi görmüyoruz. Aynı zamanda Donbass’ta büyük bir çatışma bekliyoruz ve bu nedenle bugün Ukrayna’ya daha fazla destek sağlamanın aciliyetinin vurgulanmasının nedeni budur” dedi.

“Savaşın Ukrayna’nın ötesine tırmanma riski var”

Savaşın uzun sürebileceği ve kayıpların devam edeceğine dair uyarıda bulunan Stoltenberg, “Bu savaş haftalarca, aylarca ve muhtemelen yıllarca sürebilir. Bu nedenle çok daha fazlasına hazırlanmamız gerekiyor. Savaş devam ederse her şeyden önce Ukrayna halkı daha fazla zarar görecek. Dolayısıyla bu her şeyden önce bir trajedidir. Savaşın Ukrayna’nın ötesine tırmanma riski de var” ifadelerini kullanarak, “NATO’nun tam olarak odaklandığı şey, bu tırmanmayı önlemektir” dedi.

Aylin Albayrak
 

Related Posts

İtalya da maymun çiçeği için harekete geçti… Avrupa’da aşı turizmi eleştirisi

Avrupa basınında aşı sayısı fazla olan ve yabancılara da aşı yapılan ülkelerde bir nevi “sağlık turizminin” başladığına dair haberler yer alıyor …

Boğaziçi Üniversitesi en az lise mezunu 209 işçi alımı sürüyor! Müracaat kuralları neler?

Boğaziçi Üniversitesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. unsurunun (B) fıkrasına ve 06/06/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli …

KPSS’de yeni tarih aşikâr oldu

ÖSYM, 2022-KPSS ile ilgili yeni imtihan takvimini açıkladı. 2022-KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumu 24 …

Irak’ta mühimmat deposunda patlama: 7 meyyit

Irak’ın güneyinde yer alan Necef kentinde, Şii Başkan Mukteda Sadr başkanlığındaki Sadr Grubu’nun silahlı kanadı olan Saraya el-Selam’a ilişkin …

İsrail ve Filistin’in ateşkes kararı uygulamaya konuldu ama bozulursa felaket olacak

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi arasında Mısır’ın ara buluculuğuyla varılan ateşkesin, yerel saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren …

İsrail’in şehit ettiği 15 Filistinli gözyaşları içinde toprağa verildi

İsrail, 5 Ağustos’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi. Askeri maksatları vurma mazeretiyle sivilleri katleden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.