Renk körlüğü nedir? Renk körlüğü nasıl anlaşılır? Renk körlüğü tedavisi var mı?

Daha çok kalıtsal sebeplerle doğuştan gelen renk körlüğü, farklı nedenlerle sonradan da oluşabiliyor. Renk körlüğü nedir? Renk körlüğü nasıl anlaşılır? Renk körlüğü tedavisi var mı?

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü, belirli başlı renklerin ve farklı tonların algılanamadığı bir görme bozukluğudur. Yaygın olarak kırmızı ve yeşilin karıştırılmasıyla ortaya çıkan hastalık nadiren de olsa tüm tonların gri olarak algılanması olarak da görülebilmektedir.

İnsan gözü, gözün saydam katmanının çabucak ardında bulunan ve göze rengini de veren iris katmanı sayesinde birçok rengi algılayabilmekte ve birbirlerinden ayırt edebilmektedir. Retina katmanında görülebilecek çeşitli pigmentlerin eksikliği yahut birtakım pigmentlerin hiç olmaması, birtakım renklerin algılanmasında soruna yahut tümünün grinin tonları halinde görülmesine neden olabilmektedir.

En çok görülen cins, kırmızı ve yeşilin ayırt edilemediği renk körlüğü cinsidir. En ender görülen tıp ise hiçbir rengin ayırt edilememesi ve tüm dünyanın siyah beyaz görülmesidir.

Çoğu insan renk körü olduğunu kendi kendine fark edemez. Hastalığın erken tespiti çocuk ve gençlerin meslek hayatı seçimlerinde büyük değer arz etmektedir.

Özellikle kırmızı ve yeşil tüm dünyadaki işaretlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlar kıymetli ihtar işaretlerinde bulunup, algılanmaması durumunda kişi için tehlike oluşturabilirler. İleri seviye renk körlüğü olan şahıslar, renklerin spesifik olarak değerli olduğu çeşitli işlerde çalışamazlar.

RENK KÖRLÜĞÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Renk körlüğü sorunu yaşayan bireylerin hiçbir rengi göremeyip tüm dünyayı siyah beyaz yahut tek bir rengin tonlarında gördüğü sanılmaktadır. Fakat bu yanlışsız değildir. Çoğunlukla besbelli bir halde belirti veren bir görme sorunu değildir.

Renk körlüğü belirtileri, tam renk körlüğü ve makul bir rengi algılamada yaşanan sıkıntıya nazaran değişmektedir. Bu yüzden belirtiler şahıstan bireye nazaran değişir.

Renk körlüğü sorunu yaşayan bireyler ekseriyetle renkleri görürler. Lakin muhakkak başlı bir rengi yahut birkaç rengi çok soluk gördükleri için ayırt etmede zahmet yaşarlar. Bunlar vakit içerisinde yoğunluklarına nazaran ayırt edilmektedirler. Örneğin; en sık görülen çeşitlerden biri olan kırmızı ve yeşil renk körleri, kırmızı ve yeşil ile bir arada bu rengin karışımlarını da birebir biçimde algılamaktadır.

Hastalığın ender görülen bir tipi ilerleyici niteliktedir. Bu çeşit tam renk körlüğü olup, hasta tüm dünyayı siyah ve beyaz olarak görür.

RENK KÖRLÜĞÜ TANISI NASIL KONULUR? 

Belirli renkleri görmekte zorlandığınızı yahut hiç göremediğinizi düşünüyorsanız en kısa müddette bir göz hekimine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Göz tabibi kapsamlı bir muayene yaptıktan sonra renk körü olduğunuzu düşünüyorsa şayet renk körlüğü testleri ile renk körü olup olmadığınızı teşhis edebilir. 

Renk körlüğü testi epey kolay bir testtir. Bu testte renklerin içine gizlenmiş farklı renklerdeki sayıları ve ya desenleri bulmanız istenecektir. Şayet yarı yahut tam renk körüyseniz, farklı renklerden ve noktalardan yapılan gizlenmiş görselleri yahut sayıları okumanız mümkün olmayacaktır. Yapılan test sonucuna nazaran doktorunuz renk körlüğü olup olmadığının teşhisini koyabilir.

RENK KÖRLÜĞÜ TEDAVİ FORMÜLLERİ NELERDİR?

2009 yılında ABD’de gerçekleştirilen bir çalışma ile maymunlarda renk körlüğü sorunu gen tedavisiyle düzeltilmiştir. Lakin insanlarda şimdi gen tedavisi gerçekleştirilememektedir.

Uygun hastalar için üretilmiş renkli kontakt lensler ve gözlükler mevcuttur. Göz hekiminiz size bu kontakt lens ve gözlüklerin deneme setinden farklı renkleri denetir. Hangi renge sahip kontakt lens yahut gözlükle renkleri daha âlâ ayırt edebildiğiniz saptanır. Sonra da bu renkteki kontakt lens ve gözlüğü kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu tıp optik aygıtlar her ne kadar tam bir tedavi sağlamasa da, bilhassa gündüz vakti renklerin ayırt edilmesi ve günlük ömrünüzün kolaylaştırılması açısından yarar sağlayan bir sistemdir.

Related Posts

D vitamini yumurtalık kanserinin yayılmasını önlüyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, yumurtalık kanserinin bayanlarda sık görülen kanserlerden birisi olduğunu belirterek, “Bedendeki …

Öğrenilmiş çaresizlik sendromu başarma isteğini yok ediyor

Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “kazanılmış başarısızlık sendromu” da denilen öğrenilmiş çaresizlik sendromunu, “Organizmanın göstermiş …

Sıhhat Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına hekim ve eczacı ataması

Sıhhat Bakanlığının “2022 Yılı 2. Periyot Birinci Kez ve Tekrar Atama Kurası İlanı” Resmi Gazete’de yayınlandı. Sıhhat Hizmetleri Temel Kanunu …

Kırılan leğen kemiğini 20 halkalık zincirle birleştirdiler

Elbistan’da, yüksekten düşen bir vatandaşın leğen kemiğinde birden fazla ve parçalı kırıklar oluştu. Elbistan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan …

“Artık bu bayram bir arada olma zamanı”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgın sürecinde yeni dönemi değerlendirdi. Dün gerçekleşen Bilim…

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen yeni sağlık sorunu: “Sarkopeni”

Yaşlanma, anne karnından başlayarak yaşamın sonlanmasına kadar devam eden bir süreç olarak yaşamımızda rol oynuyor. Zamana bağlı olarak, hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.