Sinan Ateş suikastına bakan savcının dosyadaki yetkileri kaldırıldı

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara Çukurambar’da öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten savcılarla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, eski Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın ikinci kez gözaltına alınması talimatı verince izne çıkarılan savcı Ayhan Ay dosyadan tamamen alındı.

Bugüne kadar aralarında tetikçi Eray Özyağcı ile onu kaçırmakla suçlanan Tolgahan Demirbaş ve Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel de dahil 21 kişi tutuklandı.

Suikastın ardından “tetikçi Özyağcı’yı Ankara dışına çıkardığı” öne sürülen Demirbaş’ın MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un kullandığı bir evde gözaltına alındığı, kısa süre sonra savcılık kararıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Daha sonra savcı Ayhan Ay ikinci defa Demirbaş’ın gözaltına alınması talimatı verince soruşturmaya ikinci savcı olarak Durmuş Ali Kaya görevlendirildi, dosya Başsavcıvekili Durdu Özer’in koordinatörlüğüne verildi. Savcı Ay ise izne ayrıldı. Demirbaş ise tekrar serbest bırakılıp, bir süre sonra tutuklandı.

Bir süre Başsavcıvekili Özer koordinatörlüğünde savcı Durmuş Ali Kaya’yla birlikte çalışan Ayhan Ay, yetkileri kaldırılarak dosyadaki alındı. Soruşturmada görevli savcı sayısı ikiye düştü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir