Toplumsal konut projesinin taksitlerinde tartışma yaratan ayrıntı

Sosyal konut projesinin müracaat bilgilendirme formunda yer alan bir ayrıntı ile vatandaşın ödeyeceği aylık taksitlerin yılın hangi devirlerinde, ne kadar artacağı belirlendi. TOKİ taksitleri sabit mi olacak? Yapılacak artış oranı neye nazaran belirlenecek? İşte ayrıntılar…

Sosyal konut projesinde satışa sunulan meskenlerin bedeli piyasa pahasının epeyce altında olmasına karşın, taban ücretliler için bu proje aracılığıyla mesken sahibi olmak hayli güç.

Dün prestijiyle müracaatları başlayan projenin müracaat formunda ortaya çıkan bir ayrıntı, taksit fiyatlarındaki artışlarla ilgili tartışmalara yol açtı.

Başvuru bilgilendirme formunda belirtilene nazaran, aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda iki defa belirlenecek. Ne kadar artış yapılacağı da, bir evvelki 6 aylık devirde memur maaşlarındaki artış oranı dikkate alınarak, idarece tespit edilen oranda artırılacak.

Taksit fiyatlarındaki artış için yönetime yetki tanınması ile vatandaşın karşısına memur maaş oranından daha yüksek bir artırım oranı olarak çıkması ihtimali tartışılıyor.

6 AYDA BİR ZAMLANACAK, YÖNETİM KARAR VERECEK

500 bin konut ve 250 bin konutluk arsa ile 50 bin işyerinden oluşacak projenin ayrıntıları evvelki gün açıklanmıştı.

Konutların maliyeti üzerinden yüzde 40 indirim yapılacak projede, 2+1 dairelerin bedeli 608 bin TL idi. Aylık taksitler ise 240 ay vade ile 2 bin 280 TL olarak belirlendi. 3+1 dairelerin fiyatının ise 851 bin TL olduğu projede, bu dairelere de aylık taksit 3 bin 187 TL olarak belirlenmişti.

Ancak müracaatlar başladıktan sonra ortaya çıkan taksit fiyatlarına yönelik artış oranı tartışmalara neden oldu. Vatandaşın en merak edilen sorulardan biri, kelam konusu taksitlerin sabit olup olmayacağına yönelik idi.

Başvuru formunda yer alan ayrıntıyla, taksit fiyatlarındaki artışın yılda iki defa olmak üzere ocak ve temmuzda belirleneceği; yapılacak artış oranın da bir evvelki 6 aylık periyotta memur maaşlarındaki artış oranı dikkate alınarak, idarece tespit edilen oranda artırılacağı belirtilmiş oldu.

‘SÜRPRİZ ARTIŞLAR OLABİLİR’ BEKLENTİSİ

Kocaeli Üniversitesi Çalışma İktisadı ve Endüstriyel İlgiler Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, “Neden memur maaş artış oranı kadar denmiyor da yönetime takdir yetkisi tanınıyor? Bu tabire nazaran, yönetim daha yüksek bir artış oranı belirleyebilir. Sonra sürpriz artışlar olmasın!” değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN KURUM: MİNİMUM ÜCRETLİLER EK MESAİ YAPABİLİR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, minimum ücretlilerin toplumsal konut projesi aracılığıyla nasıl konut sahibi olacağına ait söyledikleri de tartışma konusu oldu.

Dün bir televizyon kanalına katılan Kurum, “Asgari ücretliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyecek?” sorusuna şu cevabı verdi:

“5 bin 500 lira alıyor. Hem kira ödeyecek hem konut kredisi taksiti ödeyecek hem de meskenini geçindirecek. Natürel bunu yapabilmesi için ek mesai ve kar sağlaması gerekiyor. Bunun için vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir.”

‘VERGİ ARTIRIMI OLARAK DÖNEBİLİR’

Öte yandan, toplumsal konut projesiyle ilgili üzerinde durulan aksiliklerden biri de, bu projenin finansmanının nereden sağlanacağına ilişkin…

Vatandaşın vereceği peşinatların ve ödeyeceği aylık 2 bin 280 TL ila 3 bin 187 TL’lik taksitlerin inşaatların finansmanını sağlamaya yetmeyeceği, bunun 2023 bütçesine yansıtılarak vatandaşa yeni bir vergi artırımı olarak dönmesi ihtimali üzerinde duruluyor.

Dün sozcu.com.tr’ye konuşan bir gayrimenkul değerleme uzmanı, bu finansmanın nasıl sağlanacağını sormuş ve “Vergiler kanalıyla mı? O vakit bunun topluma geri dönüşü olacaktır” demişti.

YOKSULLUK HUDUDUNUN ALTINDA YAŞAYANLAR BAŞVURABİLİYOR

Projede dikkat çeken noktalardan biri de, başvurabilmek için en fazla 18 bin TL aylık gelire sahip olunmasının istenmesi.

Kampanyaya İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, öteki vilayetlerde 16 bin liranın altında olan vatandaşlar başvurabilecek.

Türk-İş’in son açıkladığı bilgilere nazaran ise, yoksulluk hududu 22 bin 442 TL’ye yükselmişti.

Bu da, yoksulluk sonunun altında yaşayan ailelerin, mevcut kira, barınma bedellerine aylık 2-3 bin TL daha eklenmesi demek. Temel gereksinimlerini karşılamakta zorlanan bu aileleri, piyasanın çok altında olan bu aylık taksitlerin dahi zorlayabileceği belirtiliyor.

‘YÜZDE 10 PEŞİNATI ÖDEMEK PEK ÇOK HANE İÇİN KOLAY DEĞİL’

Söz konusu projedeki konutlar, vatandaşa yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak.

Konu ile ilgili sozcu.com.tr’ye değerlendirmelerde bulunan İktisatçı Cem Oyvat ise, “Sosyal konut projesine yönelik haklı pek çok tenkit var. Pek çok hanenin bahsi geçen yüzde 10 peşinatı ödemesi kolay değil. Konutların İstanbul’da yapılacağı yerler de, kentin merkezinden uzak” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Related Posts

Bursa’da Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Bursa toplumsal konutları nerelerde yapılacak? Bursa Toki toplumsal konutları ilçelere nazaran dağılımı ve sayısı

2022 yılında Toplumsal Konut Projesi kapsamında yapılacak olan konutlar merak ediliyor. Birçok vilayette proje yapılacağı açıklanırken Bursa’da …

Çiftçi sayısı 500 binin altına demirledi

Son 11 yılda Türkiye kayıtlı çiftçisinin yarısını kaybetti. Bu periyotta artan üretim maliyetleri karşısında para kazanmayan çiftçinin borcu da …

Zara’nın sahibi İspanyol dokumacılık devinden rekor kar

Bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear, Uterqüe, Lefties, Stradivarius markalarını barındıran İnditex dokuma kümesi, 2022’nin birinci …

Bakan Ersoy’dan, turizm gelirleri açıklaması!

Bazı temaslarda bulunmak üzere Antalya’ya gelen Ersoy, Aksu ilçesindeki Banu-Ufuk Cömertoğlu İlkokulu’nda düzenlenen “Antalya’nın Kültürel Miras …

Bulgarların gelişi yüzde 30 arttı, iş yeri kiraları 50 bin liraya çıktı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, Bulgar turistlerin gelişinde yüzde 30 artış olduğunu belirterek, son 1 yıl içinde …

Tarla satışı patladı: Yeni riskler kapıda!

Türkiye’de bu yılın 8 ayında 2 milyon 137 bin 670 gayrimenkul satış işlemi yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.