Türk Eczacıları Birliği’den artırım açıklaması

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ilaçlara yüzde 25 artırım getirilmiş ve eczacı karlarında artışa gidilmişti. Düzenlemeleri pahalandıran Türk Eczacıları Birliği, “Bu düzenleme eczanelerdeki yangını söndürmekten çok uzaktır” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, yarından itibaren geçerli olmak üzere tüm ilaçlara yüzde 25 artırım getirildi. İlgili karar ile eczacı karlarında da artışa gidildi.

Türk Eczacıları Birliği (TEB), düzenlemeyle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Türk Eczacıları Birliği’nin açıklaması şu biçimde:

“GETİRİLEN ARTIRIMIN, ECZANE EKONOMİLERİNİN GÜZELLEŞTİRİLMESİYLE İLGİSİ YOKTUR”

“2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili kısmı değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesi dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle duyurulmuştur.

Dün yayımlanan kararnamede ilaç eczacılık hizmetlerine ait iki farklı düzenleme yapılmıştır.

Bunlardan birincisi ilaçlara yapılan yüzde 25 oranındaki fiyat artışıdır. Kamuoyunu net bir formda bilgilendirmeliyiz ki ilaç fiyatlarına gelen artırımın eczane ekonomilerinin güzelleştirilmesi ile rastgele bir ilgisi yoktur.

Aksine ilaç fiyatları arttıkça eczane kâr oranları azalmaktadır. Ülkemizin dört bir yanında hizmet veren eczacılar olarak, ilacın her vakit bulunabilir ve kolay erişilebilir olmasını savunduğumuzu her platformda tekraren lisana getirdik. Bunun da yolu tüm tarafların görüşleri alınarak gerçek bir sistemin kurgulanmasıdır.

“ECZACILARIMIZIN EKONOMİK MESELELERİNİ ÇÖZMENİN ÇOK UZAĞINDA”

Kararname ile gündeme gelen öteki bir mevzu, 2009 yılından bu yana hiçbir değişiklik yapılmayan eczacılar ile ilgili düzenlemedir. Kararnamede eczacılar ile ilgili yapılan düzenlemeler, Türk Eczacıları Birliği olarak teklif ettiğimiz düzenlemeleri kapsamamaktadır.

Yapılan düzenleme mevcut ekonomik kurallarda eczacılarımızın ekonomik problemlerini çözmenin çok uzağındadır.

Konya’da gerçekleştirdiğimiz 43. Devir I. Bölgelerarası Toplantısında eczanelerimizin çok güç durumda olduğunu, iki eczaneden birinin kapanma noktasına geldiğini tabir etmiş, akabinde tüm Bölge Eczacı Odalarımız ile birlikte yayımladığımız ortak deklarasyonda bu durumun sürdürülemez olduğunu vurgulamıştık.

“ECZACILARIN HAK ETTİKLERİ BU DEĞİLDİR”

Bu çerçevede dün gece yayımlanan düzenleme eczacılarımızın problemlerini çözecek, kederlerine derman olacak bir düzenleme değildir. Beklentilerin tersine ilaç baremlerinde rastgele bir değişikliğin yapılmadığı bu düzenleme, eczanelerdeki yangını söndürmekten çok uzaktır.

Eczane ekonomilerine yönelik yapılan bu düzenlemenin gerçekçi bir hale getirilmesi için yeni tahlil yolları bulunması gerektiği de ortadadır. Zira eczacıların hak ettikleri bu değildir.

“YENİ BİR TAHLİL BULUNMASI GEREKMEKTEDİR”

Eczane ekonomilerine yönelik yapılan bu değişikliğin, 13 yıllık geçmiş de gözetilerek, 13 yıllık maliyet artışı, gelir erimesi dikkate alınarak gerçekçi bir hale getirilmesi için yeni tahlil yolları bulunması gerekmektedir. Birçok platformda söz ettiğimiz üzere, eczacılar yalnızca hak ettiklerini istemekte ve bunu da sıhhat sisteminin sürdürülebilirliği için talep etmektedir.

Türk Eczacıları Birliği ve tüm Bölge Eczacı Odaları olarak, 43. Devir I. Bölgelerarası Toplantısı sonrasında açıkladığımız deklarasyona uygun halde eczane kapatmada da dâhil hareketlilik kararımıza nazaran hareket edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Related Posts

Covid belirtileri neler? Corona virüs belirtileri soğuk algınlına benziyor

Küresel bir salgın halini alan corona virüs, yeni varyantlarla süratle yayılmayı sürdürüyor. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede olay …

Yoğurt tüketmenin mucizevi faydaları! Saymakla bitmiyor..

Her gün tertipli olarak yoğurt tüketmenin yararları epey fazla.Uzmanlar her gün yoğurt tüketilmesini öneriyor.A, E, B vitaminleri, potasyum …

Lavantanın yararları nelerdir? Kurutulmuş lavanta nasıl kullanılır?

Lavanta, yalnızca vücut sıhhatine yararları olan bir bitki değildir. Lavanta, en az bedensel sıhhat kadar ruhsal sıhhate da güzel gelir …

Operanın yıldızları Haliç’te parlayacak

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “13. Memleketler arası İstanbul Opera Festivali”, 16-30 Temmuz’da Haliç Kongre …

Renk körlüğü nedir? Renk körlüğü nasıl anlaşılır? Renk körlüğü tedavisi var mı?

Daha çok kalıtsal sebeplerle doğuştan gelen renk körlüğü, farklı nedenlerle sonradan da oluşabiliyor. Renk körlüğü nedir? Renk körlüğü nasıl …

D vitamini yumurtalık kanserinin yayılmasını önlüyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, yumurtalık kanserinin bayanlarda sık görülen kanserlerden birisi olduğunu belirterek, “Bedendeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.