Üniversitenin kapısını açan öğrenci yurdun kapısını açamıyor

Üniversite imtihan sonuçları açıklanan, ay sonunda da tercih yapmaya başlayacak gençleri, okul ve barınma fiyatlarında büyük artırımlı fiyatlar bekliyor.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine nazaran, bu yıl özel okulların ortalama yıllık fiyatları yaklaşık yüzde 90 oranında zamlanırken, devlet ve özel yurtların fiyatları ise geçen yıla nazaran yüzde 40-70 aralığında arttı.

Özel okulların ortalama yıllık fiyatları bu sene 80 bin bin TL’den başlayıp 380 bin TL’yi aşıyor.

Devlet yurtlarının yıllık fiyatları ise 4 bin TL ila 10 bin TL aralığında değişirken, özel yurtların yıllık fiyatları 35 bin TL’den başlayıp 120 bin TL’ye çıkıyor.

ÖZEL YURTLARDA ÇOKLU ODALAR EN AZ 3 BİN 500 TL

Bu, devlet yurdu çıkmayan bir üniversite öğrencisinin özel yurtta çoklu odalarda kalsa bile aylık en az 3 bin 500 TL ödemesi demek. Tek kişilik bir odada kalmanın aylık fiyatı ise bu yıl 7 bin 500 TL ila 12 bin TL aralığında değişiyor.

Öğrenci meskene çıksa, kira bedellerinin geldiği düzeyden ötürü konutun tek bir odasının bile 2 bin 500 TL’den kiralanması üzere problemlerle karşılaşıyor.

Tüm Yurt ve Özel Barınma Hizmetleri Patronları Sendikası Lideri Umut Gezici, fiyatların geldiği düzeyden ötürü üniversiteyi kazansa da gidemeyecek olan ya da kaydını donduracak öğrencilerin sayısında bu yıl patlama yaşanmasını beklediklerini anlattı. “Bu yıl öğrencileri daha kuvvetli bir yıl bekliyor” diyen Gezici, “Yeni eğitim öğretim yılında bir özel yurda verilecek en az fiyat, yıllık 35 bin TL. Bu fiyatlar 3-4 kişilik odalar için geçerli. Yıllık fiyat kimi yurtlarda 120 bin TL’yi buluyor” dedi. Gezici, “Geçen yıl yıllık yurt fiyatları 25 bin liradan başlayıp 80-90 bin TL’ye çıkıyordu” diye konuştu.

Gezici, bir öğrencinin günlük yiyeceği iki öğün yemek fiyatının da yemekhanede yaklaşık 100 TL olduğunu, dışarıda 80 liradan alınan tek bir öğünün yurtta 50-60 TL’ye bulunabildiğini aktardı ve böylelikle aylık en az 3 bin TL’nin de beslenme fiyatına gideceğine işaret etti.

‘OKULA GİDEMEDİĞİNİ YA DAKAYDINI DONDURMAK ZORUNDA KALDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Gezici ayrıyeten, üniversiteyi kazansa da maddi olanaksızlıklar nedeniyle gidemeyen öğrencilerin her yıl olduğunu, lakin son periyotta artan pahalılıkla bu sayının katlanarak arttığına dikkat çekti.

“Geçen yıl birçok öğrencinin maddi imkansızlıklar nedeniyle okuluna devam edemeyip meskenine döndüğüne tanıklık ettim” diyen Gezici, “İTÜ’de mühendislik kazanan bir genç mesela, okuluna gidememişti. Yalnızca benim bu durumuna tanıklık ettiğim öğrenci sayısı 50-60 idi. Bu sene bu sayının 300’e çıkacağını iddia ediyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Kazanan öğrencilerin yaklaşık yüzde 4-5 kadarının maddi olanaksızlıklar yüzünden okula gidemediğini ya da kaydını dondurmak zorunda kaldığını düşünüyoruz. Bu sene bu sayının 2-3 katına çıkmasını öngörüyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

İtalya da maymun çiçeği için harekete geçti… Avrupa’da aşı turizmi eleştirisi

Avrupa basınında aşı sayısı fazla olan ve yabancılara da aşı yapılan ülkelerde bir nevi “sağlık turizminin” başladığına dair haberler yer alıyor …

Boğaziçi Üniversitesi en az lise mezunu 209 işçi alımı sürüyor! Müracaat kuralları neler?

Boğaziçi Üniversitesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. unsurunun (B) fıkrasına ve 06/06/1978 tarih ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli …

KPSS’de yeni tarih aşikâr oldu

ÖSYM, 2022-KPSS ile ilgili yeni imtihan takvimini açıkladı. 2022-KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumu 24 …

Irak’ta mühimmat deposunda patlama: 7 meyyit

Irak’ın güneyinde yer alan Necef kentinde, Şii Başkan Mukteda Sadr başkanlığındaki Sadr Grubu’nun silahlı kanadı olan Saraya el-Selam’a ilişkin …

İsrail ve Filistin’in ateşkes kararı uygulamaya konuldu ama bozulursa felaket olacak

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi arasında Mısır’ın ara buluculuğuyla varılan ateşkesin, yerel saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren …

İsrail’in şehit ettiği 15 Filistinli gözyaşları içinde toprağa verildi

İsrail, 5 Ağustos’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi. Askeri maksatları vurma mazeretiyle sivilleri katleden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.