Venezuela çift haneli büyüdü, enflasyon geriliyor

Yıllardır ekonomik buhran yaşayan Venezuela son çeyreklerde üst üste çift haneli büyüme oranlarını yakalarken, ülke ‘dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülke’ unvanını da devretti.

Venezuela Merkez Bankası (BCV) Lideri Calixto Ortega, ülke iktisadının geçen yıl çift haneli büyüme sayılarına ulaştığını bildirdi.

Devlet Lideri Nicolas Maduro başkanlığında, iş insanlarının iştirakiyle bir aktiflikte konuşan Ortega, Venezuela iktisadının 2021’in üçüncü ve dördüncü çeyreğinde sırasıyla yüzde 14,65 ve yüzde 19,07 büyüdüğünü söyledi.

Ortega, bu yılın birinci üç ayında yüzde 17,04 ve Nisan-Haziran ayları ortasında ise yüzde 18,7 büyüme kestirim ettiklerini bildirdi.

Döviz ve para siyasetlerinin güçlendirilmesinin temel amaçları olduğunu vurgulayan Ortega, “2022’nin geri kalanı ve gelecek yıl hakkında optimist olmak için kâfi nedenlerimiz var.” tabirini kullandı.

Ortega, enflasyonun istikrara kavuşturulacağını ve büyüme etabına güçlü formda devam edileceğinin altını çizerek, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bilgilerinin güncelleneceğini kaydetti.

TEK HANELİ ENFLASYON HEDEFİ

Maduro ise Ortega’nın yaptığı sunumun akabinde ekonomik dataları alkışlayarak, ülkenin 2023-2024 yılları ortasında tek haneli yıllık enflasyona ulaşacağına inandığını belirtti.

Devlet Lideri Maduro, 16 Ocak’daki açıklamasında, ulusal para ünitesi Bolivar’da, ekonomik süreçlerde yüzde 65 artış görüldüğünü, ekonomik toparlanmanın artarak süreceğini söz etmişti.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerinden biri olan Venezuela’da, 1 Ekim 2021’de para ünitesinden altı sıfır atılmıştı.

VENEZUELA’DA ENFLASYON DÜŞÜŞTE

ABD’nin siyasi müdahaleleri ve ekonomik yaptırımları sonucunda krize giren ve bir periyot enflasyonun altı hanelere kadar yükseldiği Venezuela’da fiyatlarda artış suratı son devirde yavaşladı.

Venezuela Merkez Bankası bilgilerine nazaran ülkede temmuzda aylık enflasyon yüzde 7,5 olurken, yıllık enflasyon da yüzde 137’ye geriledi.

Ülkede tüketici fiyatlarında yılbaşından bu yana artış ise yüzde 48,4 seviyesinde.

Venezuela’nın petrol üretim ve ihracatını tekrar artırması, iktisatta son periyotta toparlanmada tesirli oldu.

ENFLASYONDA LİDERLİK ARTIK ZİMBABVE’DE

Venezuela, dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülkesi koltuğunu da devretti. Zimbabve, yüzde 257’lik enflasyonla birinci sıraya yerleşirken, ikinci sırada yüzde 168’lik oranla Lübnan yer alıyor.

Yüzde 149’luk enflasyonla Sudan üçüncü, yüzde 139’luk enflasyonla Suriye dördüncü sırada. Venezuela beşinci sırada yer alırken, Türkiye yüzde 79,6’lık enflasyonla altıncı sırada yer alıyor. (SOZCU.COM.TR-AA)

Related Posts

Bursa’da Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Bursa toplumsal konutları nerelerde yapılacak? Bursa Toki toplumsal konutları ilçelere nazaran dağılımı ve sayısı

2022 yılında Toplumsal Konut Projesi kapsamında yapılacak olan konutlar merak ediliyor. Birçok vilayette proje yapılacağı açıklanırken Bursa’da …

Çiftçi sayısı 500 binin altına demirledi

Son 11 yılda Türkiye kayıtlı çiftçisinin yarısını kaybetti. Bu periyotta artan üretim maliyetleri karşısında para kazanmayan çiftçinin borcu da …

Toplumsal konut projesinin taksitlerinde tartışma yaratan ayrıntı

Sosyal konut projesinin müracaat bilgilendirme formunda yer alan bir ayrıntı ile vatandaşın ödeyeceği aylık taksitlerin yılın hangi devirlerinde …

Zara’nın sahibi İspanyol dokumacılık devinden rekor kar

Bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear, Uterqüe, Lefties, Stradivarius markalarını barındıran İnditex dokuma kümesi, 2022’nin birinci …

Bakan Ersoy’dan, turizm gelirleri açıklaması!

Bazı temaslarda bulunmak üzere Antalya’ya gelen Ersoy, Aksu ilçesindeki Banu-Ufuk Cömertoğlu İlkokulu’nda düzenlenen “Antalya’nın Kültürel Miras …

Bulgarların gelişi yüzde 30 arttı, iş yeri kiraları 50 bin liraya çıktı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, Bulgar turistlerin gelişinde yüzde 30 artış olduğunu belirterek, son 1 yıl içinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.