Yıllar sonra ortaya çıktı: Saat kulesinde ‘betona gömülü’ tarih

Antalya’da Kaleiçi’nde Helenistik periyoda tarihlenen burçlar üzerinde yer alan, kule kısmı Bizans periyodunda yapılan ve 1900’lü yılların başında saat kulesi olarak inşa edilen Saat Kulesi’nde, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Antalya Müzesi kontrolünde ve Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Muhafaza Konseyi’nin onayıyla 4 ay evvel onarım çalışması için harekete geçildi.

Aralık ayında bitirilmesi planlanan onarım kapsamında hafriyat çalışmaları da yapılan kule içinde, 1960’lı yıllardaki bir müdahalede dolgu yapılan 8 metrelik beton kütle de kaldırılıyor.

Beton kütlenin kazısına başlayan takımlar, yaklaşık 1 metre derinlikte, biri saat düzeneğinin çalışması, başkası kulenin en üst kısmındaki çanın her saat başı çalmasını sağlayan iki kurşun modül buldu.

SAAT DÜZENEKLERİ BETONA GÖMÜLMÜŞ

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Ünite Müdürü Cemil Karabayram, yerden yüksekliği 21 metre olan tarihi Saat Kulesi’nin içindeki beton kütlenin kazılarında ortaya çıkan kurşun materyallerden her birinin yaklaşık 40 kilo olduğunu söyledi.

Kurşun modüller ve düzeneğe ilişkin başka özgün materyallerin 8 metrelik beton kütlenin içinden çıkartıldığını anlatan Karabayram, “Kuleye 1960’lı yıllarda yapılan müdahaleler sonucu, bu materyallerin betonda gömülü kaldığı düşünülüyor. Saat Kulesi’nin yepyeni modülü olan yükler şu an betonarme kütleden arındırılarak Antalya Müzesi’nde müdafaa altına alındı” dedi.

MODÜLLER TEMİZLENECEK

Bulunan tarihi modül ve gereçlerle ilgili Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Muhafaza Konseyi’nin görüşü de alınarak konservasyon ve paklık süreçleri yapılacağını kaydeden Karabayram, “Sonrasında ise yine Saat Kulesi’ndeki saatin çalışabilmesi halinde kullanılıp kullanılamayacağına ait uzmanların görüşleri doğrultusunda pahalandırılacak. Antalya’nın simge yapısı Saat Kulesi’nin özgün kesimlerinin bulunması, yapımızın geleceği açısından çok büyük kıymet arz etmektedir” diye konuştu.

HER BİRİ 40 KİLO CİVARINDA SAAT VE ÇANI ÇALIŞTIRAN TARTILAR

Kelam konusu buluntularla ilgili üstlenici firmanın raporunda, beşgen planlı kuzey burcunun artı 8 metre kotunda, etrafı betonarmeyle kaplı çukurun 100 santimlik derinliğinde iki adet yük bulunduğu belirtildi. Bu tartıların her birinin 40 kilo civarında ve ham unsurunun kurşun olduğunun düşünüldüğü kaydedilerek, şu bilgilere yer verildi:

“Sanat tarihi raporunda bulunan 2 adet tartının saat düzeneğinin çarkları ortasında bulunan 2 makaraya sarılı çelik halatlarla temaslı olduğunu ve bu tartıların aşağıya inip çıkmasıyla birinci halatın saati çalıştırdığı, ikinci halatın da tokmağın çana vurmasını sağladığı yazmaktadır. Müze kontrolünde yapılan araştırma hafriyatı sonucu çıkan iki adet yükü tutanak dahilinde Müze Müdürlüğü’ne teslim etmiş bulunmaktayız.”

Related Posts

MasterChef Türkiye’de Rukiye Canpolat’ın hikayesi yürek yaktı!

Milliyet.com.tr’MasterChef Türkiye 2022′, birbirinden yetenekli yarışmacıların hazırladığı yemeklerin yanı sıra çarpıcı hayat hikayeleriyle de …

Burcu Biricik Tatile Çıktı! Kırmızı Mayosuyla Sosyal Medyayı Salladı

Kanal D’de ekrana getirilen Camdaki Kız dizisinde hayat verdiği “Nalan” karakteri ile izleyici karşısına çıkan ünlü oyuncu Burcu Biricik, sezon …

Aslı Hünel, elbiseyle denize girdi

Ünlü müzikçi Aslı Hünel, eşi Savaş Yurtsever ile birlikte Yalıkavak’taki bir plajda görüntülendi. Denize elbiseyle girdiği görülen Hünel …

İbrahim Tatlıses ve Ahmet Tatlıses arasındaki ipler koptu! Soluğu mahkemede aldı

Uzun zamandır oğlu Ahmet Tatlıses’le dargın olan İbrahim Tatlıses, Babalar Günü’nde sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak oğlunu hedef …

Yeni şarkı

Sözü ve müziği Matiz’e ait eserin düzenlemesi Özgür Akgül ve Matiz ortaklığına ait. ‘Karakol’, dokunaklı ve dramatik temasıyla dikkat çekecek.

Yeşilçam’ın usta ismi Cüneyt Arkın hayatını yitirdi: Fatma Girik’in vefatının akabinde bu türlü seslenmişti…

Yeşilçam sinemasının usta oyuncularından Cüneyt Arkın, dün gece kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Arkın’ın 24 Ocak’ta vefat eden Fatma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.