Apple, 2027’de yeni Vision Pro’yu piyasaya sürebilir

Apple’ın, Vision Pro başlıklarının toplu sevkiyatına Ocak ayının ilk haftasında başlamayı planladığı, başlangıçta beklenenden daha erken bir tarihte olduğu belirtiliyor. Bu bilgi, tedarik zinciri analisti Ming-Chi Kuo tarafından paylaşıldı. Bu başlıkların, Ocak ayı sonuna kadar mağazalarda bulunması bekleniyor.

Ayrıca, Apple’ın 2027’de karma gerçeklik (MR) cihazı Vision Pro’nun yeni bir modelini çıkarmayı planladığına dair yeni raporlar var. Bu gelecek versiyon, şu anki sürümünde kullanılan beyaz OLED (WOLED) ve renk filtresi (CF) teknolojisine önemli bir yükseltme olarak RGB OLEDoS (Silikon tabanlı OLED) teknolojisini içerecek.

RGB OLEDoS, mevcut WOLED+CF modellerine göre daha yüksek parlaklık sağlayacak RGB OLEDoS teknolojisi, tek bir katmanda yan yana yer alan RGB alt piksellerden doğrudan ışık ve renk üretir, böylece renk filtresine ihtiyaç kalmaz. Bu, beyaz ışığı RGB renk filtreleri aracılığıyla renk üretmek için kullanan WOLED+CF OLEDoS teknolojisine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir parlaklık sunar.

ABD şirketi eMagin tarafından başlangıçta askeri kullanım için geliştirilen ve daha sonra Samsung Display tarafından satın alınan RGB OLEDoS teknolojisi, ekran teknolojisinde önemli bir atılımı temsil ediyor.

Apple, 2027’de yeni Vision Pro’yu piyasaya sürebilir

Pazar araştırma firması Omdia, bu planları ortaya çıkardı ve bu teknolojilerin üretim ve pazar yönleri hakkında bilgiler verdi. Sony dahil çeşitli şirketler tarafından gerçekleştirilen mevcut WOLED+CF OLEDoS üretimi, verim ve kapasite açısından sınırlamalarla karşı karşıya. Özellikle Sony’nin OLEDoS üretimi, %50’den daha az bir verimle karşılaşıyor. Buna karşın, henüz yaygın olmayan RGB OLEDoS üretimi, daha parlak ve daha verimli bir ekran teknolojisi sunuyor.

Meta (eski adıyla Facebook) da, Apple’ın Vision Pro başlığına rakip olmak için yarışta yer alıyor. CEO Mark Zuckerberg, Apple’ın teknolojik atılımlarına şüpheyle yaklaşsa da, Meta’nın XR cihazları için LCoS, OLEDoS ve LEDoS dahil çeşitli ekran teknolojilerini keşfettiği bildiriliyor. Ancak, şu anki ürünleri Quest, Apple’ın Vision Pro’sunun yeteneklerine denk gelmiyor. Meta’nın rekabetçi MR teknolojisine yönelik arayışı daha uzun bir yolculuk gibi görünüyor ve bu da onları Apple’ın mekansal bilgisayar teknolojisindeki ilerlemelerin gerisinde bırakabilir.

XR başlık pazarında bir diğer önemli oyuncu olan Samsung, kendi sürümleri üzerinde çalışıyor. Ancak, onların ürünlerinin yakın gelecekte Apple’ın Vision Pro’suna rakip olması beklenmiyor ve bu da teknoloji devinin MR teknolojisi alanındaki lider konumunu vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx