Asgari Ücret İçin İki Farklı Açıklama: “Senede Bir Olacağına Hiç Olmasın Daha İyi”

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte asgari ücret ile ilgili yapılan açıklamalarda ilgiyle takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret görüşmeleri için ‘olumlu’ olduğunu söylerken, komisyonda yer alan Türk-İş’in başkanı Ergün Atalay ise asgari ücret zammının tek bir sefer yapılacak olmasına tepki gösterdi.

Türkiye’de tüm çalışanları yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri önümüzde ay başlayacak. Bakanlık yetkilileri, işçi sendikaları ve işveren temsilcileri komisyonda yer alacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaklaşan asgari ücret görüşmeleri öncesinde açıklamada bulundu.

Bakan Işıkhan, “Bir şey söylemek için daha çok erken. Biliyorsunuz aralık ayı bitmeden Resmi Gazete’de yayımlamak zorundayız. Temmuz ayında yaptığımız gibi taraflar arasındaki en yüksek faydayı gözeterek verimli bir toplantıyı gerçekleştireceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Komisyonda yer alan Türk-İş’in başkanı Ergün Atalay ise asgari ücretle ilgili tepkisini dile getirdi.

Atalay “Yıllardır asgari ücret görüşmelerine arkadaşlarımız katıldı. 12 kalemi ilgilendiriyor. Bu ücret başlangıç ücreti. Öyle bir noktaya geldi ki bu ücret geçim ücreti oldu. Bakan bu sene bir defa olacak diyor. Hiç olmasın, zam da yapmayın para da vermeyin” dedi.

Sendika Başkanı Atalay “O masada iki gün sonra 4 tane işçi oturacak. Bu paralara nasıl geçinemeyeceklerini anlatacaklar. Cambaz olsanız 11 bin 400 TL’yle bir hafta geçinemezsiniz ya. Burada ne söylediysem orada da aynısını söylerim. Bu mesele hepimizin meselesi. 8 milyon asgari ücretli bu ülkenin en büyük sözleşmesi. Bizim için fark etmiyor. Onlar da komşularımız, arkadaşlarımız. Başlarını aşağı eğme lüksümüz yok” ifadelerini kullandı.

Asgari ücrete, 2024 yılında geçtiğimiz yıllarda olduğu ara zam yapılmayacağı açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx