Bakan Fidan, Malta’da: ‘Bingazi Başkonsolosluğu’nu tekrar açma kararı aldık’

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Ian Borg ile başkent Valetta’da Başbakanlık Sarayı Auberge de Castille’de baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Malta ziyaretlerinin ardından Libya’ya gideceğini belirten Fidan, “Bingazi’deki Başkonsolosluğumuzu tekrar açma kararı aldık, onu yakın zamanda açacağız” dedi.

AA’nın aktardığına göre, Bakan Fidan, “Trablus’ta Milli Birlik Hükümeti Başbakanı ve Yüksek Devlet Konseyi Heyeti ile Devlet Başkanlığıyla bir araya gelişlerimiz olacak” dedi. Fidan, Türkiye’nin ortaya koyduğu yapıcı politikayı da tekrar ifade edeceğini söyledi.

‘LİBYA’NIN SORUNLARINI DİYALOGLA ÇÖZMESİNİ İSTİYORUZ’

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Libya’da herhangi bir çatışmanın tekrar doğu ve batı arasında veya güneyin de dahil olduğu bir şekilde başlamasını istemediğini belirterek, “Libya’nın sorunlarını diyalogla çözmesini istiyoruz” dedi. “Doğu ve batı arasındaki şu andaki mevcut cari bölünmüşlüğün kalıcı hale gelmesini de görmek istemiyoruz” diye konuşan Fidan, “Belli bir süreç içerisinde ve diyalog yoluyla bu bölünmüşlüğün bütün tarafların razı olacağı şekilde barışçıl bir yönle ve yöntemle çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu yoldaki çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğu tarafıyla da biliyorsunuz Türkiye’nin ilişkileri giderek ilerliyor. Bu noktada oradaki aktörlerle de çalışmalarımız devam ediyor. Bingazi’deki Başkonsolosluğumuzu tekrar açma kararı aldık, onu yakın zamanda açacağız. Şirketlerimiz tekrar çalışmaya başladı, diğer taraftan gerek Mısır’la gerek Birleşik Arap Emirlikleri ile diğer bölgesel dostlarımızla da Libya meselesinde yapıcı rol oynama konusundaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx