Facebook ve Instagram gençlere yönelik DM kısıtlamaları getiriyor

Bu değişiklik, gençlerin çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri riskleri azaltmayı amaçlıyor ve ebeveynlerin de içini rahatlatıyor. Bu hamle, platformların kullanıcı güvenliğine verdikleri önemin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Meta, Instagram üzerinde yetişkin kullanıcıların takip etmedikleri 18 yaş altı kullanıcılara mesaj gönderme yetkilerini 2021’de sınırlamıştı. Şimdi bu kuralı, genç kullanıcıları istenmeyen iletişimlerden korumak için genişletiyor. 16 yaşın altındaki kullanıcılar -ülkelere göre değişebilir, bazı yerlerde 18- artık takip etmedikleri hiç kimse tarafından varsayılan olarak doğrudan mesaj alamayacak, hatta bu mesajlar yaşıtları tarafından gönderilse bile.

Bu yeni güvenlik önlemi hem Instagram hem de Messenger için geçerli. Özellikle Messenger’da, genç kullanıcılar yalnızca Facebook arkadaşlarından ya da telefon rehberlerindeki kişilerden mesaj alabilecek. Bu ayar varsayılan olarak etkinleştirildiğinden, ebeveyn gözetimi altındaki hesaplara sahip gençler, ayarı değiştirmek istediklerinde bunu velilerinin onayına sunmak zorunda kalacaklar. Tabii ki, bu ayar kullanıcının beyan ettiği yaşa ve Meta’nın kişilerin yaşlarını tahmin etmek için tasarladığı teknolojiye bağlı, bu yüzden tam anlamıyla kusursuz değil.

Facebook ve Instagram gençlere yönelik DM kısıtlamaları getiriyor

Meta, yaptığı açıklamada “Gençlerin uygulamalarımızda güvenli ve yaşlarına uygun deneyimler yaşamalarını istiyoruz,” dedi. Bu ayın başlarında, Meta, Instagram ve Facebook’ta genç kullanıcılara kendine zarar verme, şiddet içeren grafikler, yeme bozuklukları ve diğer zararlı konularla ilgili içerikleri gizlemeye başlayacağını duyurdu. 16 yaşın altındaki bir kullanıcı, bu tür konuları içeren gönderileri takip ettikleri hesaplardan gelseler bile Akışlarında ve Hikayelerinde göremeyecek. Ayrıca, 18 yaşın altındaki gençlere, 10 dakikadan fazla süredir uygulamada gezinmeleri durumunda uygulamayı kapatıp yatmaları için “gece uyarıları” gönderen bir farkındalık özelliği de yakın zamanda devreye soktu.

Meta, daha genç kullanıcı tabanını nasıl koruduğu konusunda davalara ve şikayetlere maruz kaldıktan sonra bu değişiklikleri yaptı. Şirkete karşı 33 eyalet tarafından açılan ve yeni açıklanan bir dava, şirketin 13 yaşın altındaki çocukları uygulamalarını ve web sitelerini kullanmaya aktif olarak hedef aldığını ve yaşlarını öğrendikten sonra bile verilerini toplamaya devam ettiğini iddia ediyor. Wall Street Journal’ın bir raporu da, Instagram’ın genç etkileyicileri takip eden hesaplara çocuklara ait cüretkar görüntüler ve açıkça cinsel içerikli yetişkin videoları sunduğunu iddia ediyor. Aralık 2023’te New Mexico eyaleti, Facebook ve Instagram algoritmalarının reşit olmayanlara cinsel içerik önerdiğini iddia ederek Meta’ya dava açtı. Bu ayın başlarında, Wall Street Journal bu davayla ilgili sansürlenmemiş iç Meta sunumları hakkında bir rapor yayınladı. Görünüşe göre, çalışanların tahminlerine göre, Facebook ve Instagram’da günde 100.000 çocuk kullanıcı tacize uğruyordu, bu da platformlarında daha sıkı önlemler alınmasının gerekliliğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx