Keçilerin Bir Zamanlar İnsanlar İçin Süt Anne Olarak Kullanıldıklarını Biliyor muydunuz?

Geçmişte insanların birçok değişik sağlık uygulamaları kullandığına hepimizin kulakları aşinadır ve bazen bu uygulamaların içinde çok ilginç ve beklenmedik şeyler de yer alabiliyor. Bugün de o oldukça şaşırtıcı uygulamalardan birini inceleyeceğiz.

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/news/a…

Keçi sütü şüphesiz ki yaygın bir şekilde tüketilen ve sevilen bir içecek.

Keçi sütünü günlük ve taze tüketmeyi özellikle tercih eden insanlar bulunabiliyor fakat geçmişte bunun da ötesinde keçiler insanlar için süt anne olarak kullanılıyordu.

Kulağa çok ilginç geldiğini biliyoruz ama bu methodun oldukça zengin ve eski bir tarihi var.

Örneğin, gördüğünüz bu fotoğraf 1958 yılında Kanarya Adaları’ndaki minik bir kasabada çekilmiş. Ailenin bu yöntemi seçme sebebi ise çocuğun annesinin yeterli süt üretememesi ve süt anne tutmanın o dönemlerde çok pahalı olması.

Ancak sorun her zaman sütün yetersiz olması ve süt anne tutmak için fakir olmak değil.

Yeni anneler ve anne adayları çocuklarına sifiliz hastalığı bulaşmasından korktukları için de bu yönteme başvurmayı seçiyorlardı. Yazar Deborah Valenze, 1800’lerin başında Aix-en-Provence’daki bir bebek hastanesini ziyaret eden bir doktordan alıntı yaparak, “Hayvan süt anneliği , Avrupa toplumlarını yaygın bebek ölümünden bir kereden fazla kurtardı” demişti.

Süt hayvandan sağıldıktan sonra yeterince iyi kalmadığı ve emme eyleminin sindirim döneminde faydalı olduğu düşünüldüğü için medikal yazarlar keçi süt anneliğini desteklediklerini bildiren yazılar yazmaya başladılar.

Keçilerin o sıralar yaygın olan hastalıklardan enfekte olmamaları da bu duruma bir artı kazandırıyordu.

1816’da Conrad A. Zwierlein, modern bir Avrupa bölgesinde kadınların sütannelerle yaşadıkları zorluklları dinledikten sonra, ‘En İyi ve En Tercih Ediler Süt Anne Olarak Keçiler” adlı kitabını yazdı ve yayınladı.

Daha sonra  keçi süt anneliği bir süre oldukça popüler hale geldi ve çeşitli gerekçelerle protesto edilene kadar da popülerliğini korumaya devam etti.

Bebek Dünya ile Buluşuyor adlı kitabın yazarı Nicholas Day, kitapta keçilerin meme uçlarının bebeklerin kavraması için iyi bir şekilde olduğunu, sütlerinin bol olduğunu ve çocuklarla iyi bağ kurduklarını yazdı.

Ancak daha sonra ortaya emzirilen bebeklerin onları besleyen hayvanların özelliklerini alabileceği gibi yeni bir endişe çıktı.

Günümüzde ise bu tip bir eylem tercih edilmiyor ve oldukça garip karşılanıyor.

Kolombiyalı profesör Bulliet’e göre ise, eğer sütün sadece bebeklerin tüketmesi için gerekli bir gıda maddesi olduğunu ve koşul ne olursa olsun almamız gerektiğini farketseydik bunun barbar ya da ilkelce olduğunu düşünmezdik.

Ancak dediğimiz gibi bu eylem artık günümüzde tercih edilmiyor ve bunun yerine hayvanların sütleri mekanik pompalarla sağılıyor ve ardından mağazalara gönderiliyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Böyle birşeyin olabileceği aklınıza gelir miydi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx