Şirketlerin korkulu rüyası olan dünyanın en yaygın ve zararlı fidye yazılımı LockBit’e Europol’den büyük darbe geldi.

PD Özel

Dünyanın yaygın ve zararlı fidye yazılımı olarak kabul edilmekte olan LockBit korsanlarca hedef alınan şirketlere milyarlarca Euro zarara yol açmaktaydı.

Eş zamanlı operasyonu başlatan ülkeler olan Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Avustralya, Kanada Japonya, İngiltere, ABD ve İsviçre’ye dışarıdan Finlandiya, Polonya, Yeni Zelanda ve Ukrayna polis teşkilatları yardımcı oldu.

DÜNYANIN EN ZARARLI FİDYE YAZILIMI
LockBit ilk olarak 2019’un sonunda “ABCD” fidye yazılımı adıyla ortaya çıktı. O zamandan beri hızla büyüdü ve 2022’de dünya çapında en çok kullanılan fidye yazılımı haline geldi. Kısa zamanda yüzlerce alt örgütlenmeler de kullanmaya başlayan yazılımın çekirdek kadrosu kurban şirketlerden elde ettikleri fidye gelirlerinin dörtte üçünü bunlar arasında paylaştırıyordu.

Fidye yazılımı grubunun kurbanlarına fidye ödemeleri için baskı yapmakta kullandığı yöntemler şunlardır:
1. Kurbanın verileri ele geçirilerek şifrelenir
2. Kurban istenen fidyeyi ödemezse verilerinin başkaları ile paylaşılacağı yönünde tehdit edilir
3. Eş zamanlı olarak kurbanın sistemlerine DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırıları gerçekleştirilir.

LOCKBIT KİLİTLENDİ
Aylar süren operasyonlar sonucunda çeşitli ülkelerde bulunan 34 sunucu kapatıldı. Polonya ve Ukrayna’yı mesken edinen iki bilgisayar korsanı yakalanırken 200’den fazla kripto para hesabı donduruldu. Ayrıca bu çeteye hizmet veren 14 bin hesap tesbit edilerek, tek tek kapatılmaya başlandı.

İngiliz polisi, LockBit yazılımının çalışmasına izin veren teknik altyapının yanı sıra, daha önce fidye yazılımı saldırılarında kurbanlardan çalınan verilerin barındırıldığı Dark Webdeki bazı sitelerin kontrolünü ele geçirdi.

KURBANLAR İÇİN “NO MORE RANSOM” WEB SİTESİ KURULDU
Europol, FBI, İngiliz ve Japon polis teşkilatları, LockBit fidye yazılımı tarafından şifrelenen dosyaları kurtarmak için tasarlanmış şifre çözme araçları geliştirmek için teknik uzmanlıklarını yoğunlaştırdı.

Bu çözümler, 37 dilde sunulan ‘No More Ransom’ portalında ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Şimdiye kadar, dünya çapında 6 milyondan fazla kurban, 150’den fazla farklı fidye yazılımı türünün şifresini çözebilen 120’den fazla çözüm içeren No More Ransom’dan yararlandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx