Uzmanlar Uyarıyor! Bazı İnsanlar Günde 3 Değil 10 Öğün Yemeli

Beslenme uzmanları, günde üç öğün yerine altı ila on küçük öğün yemenin bazı kişiler için daha faydalı olabileceğini belirtiyorlar. Özellikle, az miktarda yemek yedikten sonra erken doygunluk hissi yaşayanlar veya kilo vermeye çalışanlar için bu öneri önem taşıyor.

GASTROPAREZİ HASTALARI İÇİN ÖNERİ

Gastroparezi gibi sindirim sorunları olan kişilere de daha sık öğünler öneriliyor. Araştırmalar, daha küçük ve sık öğünlerin sindirim semptomlarını azalttığını gösteriyor. Bu tavsiye, 305 gastroparezi hastası üzerinde yapılan bir çalışmaya dayanıyor.

METABOLİZMAYI İYİLEŞTİRMEK VE KİLO VERMEK İÇİN DAHA SIK YEMEK

Daha sık yemek yemenin metabolizmayı uyararak enerji seviyesini artırdığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor. Ayrıca, kan şekeri seviyelerini sabit tutarak enerji seviyelerini düzenlediği ve şekerli arzuları azalttığı belirtiliyor.

SPORTİF PERFORMANS İÇİN ÖNERİ

Sporcuların da daha sık ve az öğünlerden fayda sağlayabileceği düşünülüyor. Uluslararası Spor Beslenme Derneği, bu beslenme düzeninin yağsız kas kütlesini korumaya yardımcı olabileceğini belirtiyor.

SONUÇ: KİŞİYE ÖZEL BESLENME DÜZENİ

Mississippi merkezli uzman Lindsey DeSoto’ya göre, çoğu insan için hala üç ana öğün yeterli olsa da, bazı özel durumlarda daha sık ve az öğünlerin tercih edilmesi gerekebilir. Beslenme düzeni kişiye özeldir ve bireyin ihtiyaçlarına göre ayarlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx