Yeni Veriler Geldi, Onun Eklenmesine Rağmen Otomotiv Üretimi Yıla Düşüşle Başladı

Ocak ayının verileri, otomotiv sektöründe bir önceki yılın aynı dönemine göre hafif bir düşüşü işaret ediyor. Toplam otomotiv üretimi, yüzde 3’lük bir azalışla 108,483 adede geriledi. Özellikle otomobil üretiminde yüzde 5’lik bir düşüş yaşandı ve rakam 67,059 adete geriledi. Ancak traktör üretimiyle birlikte toplam üretim miktarı 112,737 adede ulaştı.

TİCARİ ARAÇLARDA ARTIŞ

Ticari araç üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1’lik bir artışla devam etti. Ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 7 artarken, hafif ticari araç grubunda üretimde bir değişiklik yaşanmadı.

KAPASİTE KULLANIM ORANLARI

2024 yılının Ocak ayında otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 67 olarak gerçekleşti. Araç grupları bazında ise hafif araçlarda (yüzde 66), kamyonlarda (yüzde 75), otobüs-midibüslerde (yüzde 55) ve traktörlerde (yüzde 68) kapasite kullanım oranları ölçüldü.

İHRACATTA DÜŞÜŞ

İhracat rakamları, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5’lik bir azalma gösterdi. Otomobil ihracatında yüzde 13’lük bir düşüş yaşanırken, ticari araç ihracatında ise yüzde 9’luk bir artış kaydedildi. Traktör ihracatı ise yüzde 7 oranında gerileyerek 1604 adet olarak gerçekleşti.

PAZARDA BÜYÜME

Pazar verileri, toplam pazarın yüzde 54’lük bir büyüme gösterdiğini ortaya koyuyor. Otomobil satışları yüzde 72 artarak 64,041 adete yükseldi. Ticari araç pazarında ise toplamda yüzde 13, ağır ticari araç pazarında yüzde 1, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 15’lik bir büyüme yaşandı.

YERLİ ÜRETİME DESTEK

Ocak ayında otomobil satışlarının içinde yerli araçların payı yüzde 35 olarak kaydedilirken, hafif ticari araç pazarında ise bu oran yüzde 34 olarak gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx